Özgüveni Yüksek Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

çocuklarda yüksek özgüven geliştirmek içinçocuklarda yüksek özgüven geliştirmek için

Ailelerin en büyük kaygısı, çocuklarının yetişkin bir birey oldukları zaman özgüvenli, toplum içerisinde kendisini ifade edebilen, iyi iletişim kurabilen, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir insan olup olmayacağıdır. Her anne baba, çocuklarının okul hayatında, sosyal ve iş hayatında özgürce kendini ifade edebilme yeteneğine sahip olmasını ister. Hayatın her alanında etkili olabilmek için özgüvenli çocuk nasıl yetiştirilir? … Read moreÖzgüveni Yüksek Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Doğuma Hazırlık Egzersizleri ve Faydaları

doğuma hazırlık egzersizleri

Doğumun yaklaşması ile birlikte anne adaylarında kilo artışı ve kasların hantallaşması daha belirgin bir şekilde görülmeye başlar. Anne adaylarında oluşan kilo artışı hem annenin hareket imkanını kısıtlar hem de dolaşım sistemlerinin sağlıklı çalışmasını önler. Bu durum hem annenin sağlığını tehlikeye atar hem de bebeğin sağlıklı gelişmesinde en önemli risktir. Bu nedenle anne adayları hamilelik süresince … Read moreDoğuma Hazırlık Egzersizleri ve Faydaları

Çocuklarda Diyabet Nedenleri ve Tedavi Yolları

çocuklarda diyabet nedenleri

Şeker vücuda enerji veren bir besindir ancak vücut şeker oranını dengeleyemezse farklı problemler ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı ya da başka bir ifadeyle diyabet 7’den 70’e her insan için bir risk faktörüdür. Hormonlarda oluşan değişikliklerden ötürü diyabet çocuklar ve farklı yaş gruplarında sinsi bir şekilde kendini belli etmektedir. Çocuklarda Diyabetin Nedenleri Çocuklarda oluşan diyabetin nedeni pek … Read moreÇocuklarda Diyabet Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bebeklere Rezene Çayı Nasıl Verilmeli?

bebeklerde rezene çayı

Sindirim problemlerinden, uyku sorunlarına kadar pek çok olumsuz durumla karşılaşmanız neticesinde bebeğinizi sağlıksız bir şekilde büyütmek zorunda kalabilirsiniz. Rezene çayı ise bebeğinizi büyütürken yaşayacağınız uyku, sindirim ve gaz problemlerini en aza indirecektir. Bebeklere rezene çayı kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulmalı ve rezene çayının katkı maddesi içermediğine dikkat edilmelidir. Rezene Çayının Bebeklere Faydaları Yetişkinlerin günlük olarak … Read moreBebeklere Rezene Çayı Nasıl Verilmeli?

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mıdır?

gebelikte şeker yüklemesi

Anne adayları hamilelik sürecinde çeşitli testlerden geçerler. Bu testlerden biri olan gebelikte şeker yüklemesi son yıllarda annelerin kafasını karıştırabiliyor. Kimileri tarafından gereksiz görülen bu test kimileri tarafından da önemli görülebiliyor. Peki, hamilelikte şeker yüklemesi yapılmalı mı? Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılır? Hamilelik öncesinde şeker hastalığı görülen kadınlar genellikle hamilelik sürecinde kontrolü oldukça zor bir şeker … Read moreHamilelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mıdır?

Hamilelikte Oruç Tutulur Mu?

hamilelikte oruç

Hamilelik döneminde bebeğin gelişiminin sağlıklı olabilmesi için annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Gün içerisinde sık sık ve sağlıklı besinler tüketilmesi hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Hamilelikte oruç tutmak ise gün içerisindeki beslenmeye bir süreliğine ara vermek anlamına geldiğinden dolayı annelerin merak ettiği bir konu olmaktadır. Gebelik Döneminde Oruç Gebelik dönemi anne ve bebeğin vücudundaki şeker oranının … Read moreHamilelikte Oruç Tutulur Mu?

Çocuklarda Soğuk Algınlığı

Çocuklarda soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu hastalıklardan biridir. Burun ve boğaza yerleşen bu virüsler 2-6 gün arasında kuluçka dönemi geçirirler. Yetişkinlerin soğuk algınlığı süresi 1 hafta olurken çocuklarda bu süre daha da uzun olabilmektedir. Sonbahar ve kış aylarında daha sık görülen bu hastalık genellikle griple karıştırılabilir. Sene içerisinde bir çocuk 8-9 kere soğuk algınlığı sorunu … Read moreÇocuklarda Soğuk Algınlığı

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik döllenmiş olan yumurtanın anne rahmi denilen uterusa değil farklı bir bölgeye yerleşmesi ile oluşan gebelik türüdür. Genellikle dış gebelik vakaları follop tüpleri yani yumurtanın rahime indiği kanalda tutunması şeklinde olan dış gebelik, karın içi ya da rahim ağzı gibi yerlerde de olabilir. Rahim dışındaki herhangi bir yerde kalan döllenmiş yumurta burada tutunamayabilir ve … Read moreDış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Corona Virüs Hamileleri Etkiler Mi? Nasıl Önlem Alınmalı?

corona virüs hamileleri etkiler mi

Son günlerde yaşadığımız kayıplarla birlikte corona virüsün bulaştığı insan sayısı artıyor. Risk grubunun başında yer alan yaşlıların yanı sıra çocuklar ve hamilelerde diğer bir risk grubunu oluşturuyor. Hamile bayanların çalışma hayatına dahil olması ve dışarıya çıkmak zorunda kalması ise ‘’Korona virüs hamileleri etkiler mi?’’ sorusunu akıllara getiriyor. Hamilelik dönemi anne için oldukça hassas bir dönem … Read moreCorona Virüs Hamileleri Etkiler Mi? Nasıl Önlem Alınmalı?

Çocuklarda Disleksi Nedenleri

disleksi neden olur

Disleksi öğrenme bozukluğu ve öğrenmede sorunların oluşması anlamına gelmektedir. Genellikle çocukluk döneminde kendini gösteren bu rahatsızlık, okula başlayan çocuğun öğrenmede yaşadığı sorunlar ile ortaya çıkmaktadır. Bazı çocuklar gördükleri bir kelimeyi saniyeler içerisinde defterine yazabilirken disleksi rahatsızlığı olan bir çocuk tahtaya onlarca kere bakarak kelimeyi tamamlayabilmektedir. Öğrenme sürecindeki farklılıkla alakalı olarak görülen disleksi günümüzde bir hastalık … Read moreÇocuklarda Disleksi Nedenleri