Corona Virüs Hamileleri Etkiler Mi? Nasıl Önlem Alınmalı?

corona virüs hamileleri etkiler mi

Son günlerde yaşadığımız kayıplarla birlikte corona virüsün bulaştığı insan sayısı artıyor. Risk grubunun başında yer alan yaşlıların yanı sıra çocuklar ve hamilelerde diğer bir risk grubunu oluşturuyor. Hamile bayanların çalışma hayatına dahil olması ve dışarıya çıkmak zorunda kalması ise ‘’Korona virüs hamileleri etkiler mi?’’ sorusunu akıllara getiriyor. Hamilelik dönemi anne için oldukça hassas bir dönem olduğu gibi bebek ve anne sağlığı açısından tedbir alınması gereken dönemlerin başında geliyor.

Hamilelik Döneminde Bağışıklık Sistemi Güçsüzleşiyor!

Hamilelik döneminde anneler için bağışıklık sisteminin güçsüzleştiği bir zaman oluyor. Bu durum ise annelerde enfeksiyon ve COVİD-19 bulaşması halinde belirtilerin daha şiddetli görülmesine neden olabiliyor.

Dünya üzerindeki ülkelerin hemen her birinden yapılan açıklamalara göre corona virüs hamilelik döneminde bulaşma riski oldukça yüksek viral bir enfeksiyon olarak görülüyor. Annenin bağışıklık sisteminin yeterli şekilde desteklenmemesi halinde ise bu virüsün belirtileri görülmeye başlanabiliyor.

covid-19
covid-19

Sadece corona virüs değil diğer viral enfeksiyonların bulaşma ihtimalinin de yüksek olduğu bu dönemde hamilelerin bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemler alması gerekiyor. Özellikle dışarı çıkmak zorunda kalan hamilelerin COVİD-19 korunma yolları hakkında bilinçlenmesi gerekiyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ YEMEKLER YAPMANIN İPUÇLARI...

Korona Virüs Hamileleri Etkiler Mi?

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan verilere göre influenza, SARS ve MERS gibi virüs salgınlarınları hamileleri büyük oranda etkilemişti. Araştırmacıların çoğu ise geçmişteki virüs salgınlarını dikkate alarak hamilelerin corona virüse karşı önlem alması gerektiğini söylüyor. Corona virüs hakkında detaylı bilgilerin bulunmaması ve hamilelere olan etkileri konusunda net çalışmaların yapılmamış olması ise durumun ciddiyetini koruduğunu gösteriyor.

Korona virüs ve hamilelik konusunda araştırma yapan bilim adamları henüz corona virüs hamileleri etkiler mi konusunda sonuca varamadıkları biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü ise Corona virüsten korunma yolları konusunda hamileleri de uyarıyor. Etkileri tam olarak bilinmiyor olsa da hamileler corona virüs konusunda taşıyıcı rol üstlenebiliyor.

hamilelik-ve-corona
hamilelik-ve-corona

Hamileler Corona Virüse Karşı Nasıl Önlem Almalı?

Corona virüse karşı alınacak önlemler içerisinde hamilelerin daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü hamileler sadece kendileri için değil bebeklerinin sağlığı için de önlem alması gereken grupta yer alıyor. Hamilelikte corona virüse karşı alınacak önlemler şu şekilde sıralanabiliyor:

  1. Hamilelerin sosyal mesafe adı verilen sınırlara dikkat etmesi gerekiyor. Eğer dışarı çıkmaları gerekiyorsa yanlarında kimse olmadan ve diğer insanlarla en az 3 adım mesafesinde uzaklıkta durmaları gerekiyor.
  2. Dışarı çıkmak ya da kontrole gitmek gerektiğinde hamilelerin maske kullanması zorunlu bir hal alıyor. Corona virüs için değil diğer enfeksiyonlar içinde hamilelerin tedbir olarak maske takması gerekiyor.
  3. Hamilelerin bulunduğu evlerde dışarı çıkmak zorunda kalan kişiler varsa mutlaka temiz bir şekilde hamilelerin yanına gelmeleri gerekiyor. Ayrıca hamilelerin ev içerisinde de kendileri için karantina uygulayabilecekleri bir alana sahip olması gerekiyor.
  4. Hamilelerin corona virüsten korunması için kalabalık ortamlarda değil sakin ve açık havalı ortamlarda olması da hayat kurtarıcı bir tedbir oluyor.
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

2020 Mutfak Modelleri Doğallık Saçıyor!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478