Doğuma Hazırlık Egzersizleri ve Faydaları

doğuma hazırlık egzersizleri

Doğumun yaklaşması ile birlikte anne adaylarında kilo artışı ve kasların hantallaşması daha belirgin bir şekilde görülmeye başlar. Anne adaylarında oluşan kilo artışı hem annenin hareket imkanını kısıtlar hem de dolaşım sistemlerinin sağlıklı çalışmasını önler. Bu durum hem annenin sağlığını tehlikeye atar hem de bebeğin sağlıklı gelişmesinde en önemli risktir. Bu nedenle anne adayları hamilelik süresince … Read moreDoğuma Hazırlık Egzersizleri ve Faydaları

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mıdır?

gebelikte şeker yüklemesi

Anne adayları hamilelik sürecinde çeşitli testlerden geçerler. Bu testlerden biri olan gebelikte şeker yüklemesi son yıllarda annelerin kafasını karıştırabiliyor. Kimileri tarafından gereksiz görülen bu test kimileri tarafından da önemli görülebiliyor. Peki, hamilelikte şeker yüklemesi yapılmalı mı? Hamilelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılır? Hamilelik öncesinde şeker hastalığı görülen kadınlar genellikle hamilelik sürecinde kontrolü oldukça zor bir şeker … Read moreHamilelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mıdır?

Hamilelikte Oruç Tutulur Mu?

hamilelikte oruç

Hamilelik döneminde bebeğin gelişiminin sağlıklı olabilmesi için annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Gün içerisinde sık sık ve sağlıklı besinler tüketilmesi hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Hamilelikte oruç tutmak ise gün içerisindeki beslenmeye bir süreliğine ara vermek anlamına geldiğinden dolayı annelerin merak ettiği bir konu olmaktadır. Gebelik Döneminde Oruç Gebelik dönemi anne ve bebeğin vücudundaki şeker oranının … Read moreHamilelikte Oruç Tutulur Mu?

Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik döllenmiş olan yumurtanın anne rahmi denilen uterusa değil farklı bir bölgeye yerleşmesi ile oluşan gebelik türüdür. Genellikle dış gebelik vakaları follop tüpleri yani yumurtanın rahime indiği kanalda tutunması şeklinde olan dış gebelik, karın içi ya da rahim ağzı gibi yerlerde de olabilir. Rahim dışındaki herhangi bir yerde kalan döllenmiş yumurta burada tutunamayabilir ve … Read moreDış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Corona Virüs Hamileleri Etkiler Mi? Nasıl Önlem Alınmalı?

corona virüs hamileleri etkiler mi

Son günlerde yaşadığımız kayıplarla birlikte corona virüsün bulaştığı insan sayısı artıyor. Risk grubunun başında yer alan yaşlıların yanı sıra çocuklar ve hamilelerde diğer bir risk grubunu oluşturuyor. Hamile bayanların çalışma hayatına dahil olması ve dışarıya çıkmak zorunda kalması ise ‘’Korona virüs hamileleri etkiler mi?’’ sorusunu akıllara getiriyor. Hamilelik dönemi anne için oldukça hassas bir dönem … Read moreCorona Virüs Hamileleri Etkiler Mi? Nasıl Önlem Alınmalı?

Hamilelikte Egzersiz Nasıl Yapılır?

Hamilelik dönemi annenin vücudunun en iyi şekilde çalıştığı ve gücünün fazlasıyla yerinde olduğu dönemlerden biridir. Çoğu anne bu dönemde sadece yürüyüş yaparak hareket ettiğini düşünebilir. Ancak hamilelik döneminde yürüyüş yapmak tek başına yeterli değildir. Annenin daha sağlıklı olması, bebeğin daha güzel bir şekilde gelişmesi için hamilelikte egzersiz yapılması gerekir. Bazı annelerin doktoruna danışarak yapması gereken … Read moreHamilelikte Egzersiz Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Vejetaryen ve Vegan Beslenme

Hamilelikte Vegan Beslenme Nasıl Olmalı? Gebelik Döneminde Vejetaryen Beslenebilir Miyim? Hamilelik Döneminde Sebze Ağırlıklı Beslenebilir Miyim? Tüm bu sorularınızın cevabı bu yazımızda… Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslendiğiniz sürece, hamile olduğunuzda vejetaryen veya vegan olmanız herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Et, balık ve süt ürünleri bazı besin maddeleri için oldukça iyi birer kaynak olabilirler. Eğer bu … Read moreHamilelikte Vejetaryen ve Vegan Beslenme

Hamilelikte Karın Ağrısı ve Yapılması Gerekenler

Hamilelikte Karın Ağrısı ve Yapılması Gerekenler Hamileliğin tüm dönemlerinde çeşitli nedenlerle karın ve kasık ağrıları oluşabilir. Bu problemlerin birçoğu önemsiz ve tedaviye gerek duymayan hafif ağrılar olabildiği gibi, bir kısmı da önemli ve tedavi gerektiren ağrılardır. Gebelikte tüm rahatsızlıklar anne ve karnındaki bebekle birlikte değerlendirilir. Bundan dolayı her türlü patolojik ağrı, hem anneyi hem de … Read moreHamilelikte Karın Ağrısı ve Yapılması Gerekenler