Hamilelikte Vejetaryen ve Vegan Beslenme

Hamilelikte Vegan Beslenme Nasıl Olmalı? Gebelik Döneminde Vejetaryen Beslenebilir Miyim? Hamilelik Döneminde Sebze Ağırlıklı Beslenebilir Miyim?

Tüm bu sorularınızın cevabı bu yazımızda…

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslendiğiniz sürece, hamile olduğunuzda vejetaryen veya vegan olmanız herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

Et, balık ve süt ürünleri bazı besin maddeleri için oldukça iyi birer kaynak olabilirler. Eğer bu yiyecekleri yemekten kaçınıyorsanız, bu besinleri başka yollarla aldığınızdan emin olmanız gerekir. Örneğin, et tüketmediğiniz için vücudunuzun alamadığı herhangi bir proteini yumurta, soya, fasulye, fındık ve bakliyattan almanız mümkün. Bunun yanı sıra tofu ve bazı yeşil yapraklı bitkiler de oldukça yüksek protein içermektedirler.

Etten demir alamayacağınız için su teresi gibi birçok yeşil yapraklı sebze, bezelye ve mercimek gibi bakliyat tüketmeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra fındık ve tohumlar da iyi bir demir kaynağıdır ve hamilelik esnasında ihtiyaç duyduğunuz demiri karşılamanıza yardımcı olacaklardır.

Vegansanız ve hayvan bazlı hiçbir yiyeceği tüketmiyorsanız, yeterli miktarda kalsiyum ve B12 vitamini aldığınızdan emin olmanız gerekir. Ekmek, tahıllar ve süt ürünleri içermeyen alternatifler genellikle bu besinler ile takviye edilir, bu yüzden satın almadan önce aldığınız ürünlerin gıda etiketlerini kontrol edin ve gerekli takviyelerin içinde bulunduğundan emin olmaya çalışın.

Vegansanız, aile hekiminiz veya doktorunuz beslenme yeterliliğinizi değerlendirmek için bir diyetisyene görünmenizi önerebilir. Bu yolla, ekstra takviyeler almanız gerekip gerekmediği diyetisyen tarafından kontrol edilmiş olur.

İşte Vegan / Vejetaryen Birkaç Joker Beslenme Tavsiyesi Daha…

  • Tüketeceğiniz sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye çalışın. Tüketmeden önce iyice yıkamaya mümkünse dezejenfekte etmeye özen gösterin.
  • Sebzeleri çiğ tüketmeye özen gösterin.
  • Özel sindirim problemleri yaşamıyorsanız günde bir avuç; badem, fındık, ceviz veya kaju tüketmenizde fayda var. (Çiğ veya Kavrulmuş)
  • Gün ortasında içeceğiniz taze ve sıcak sebze çorbaları sindirim sisteminizi rahatlatacaktır.
  • Mevsiminde ve taze temin edebildiğiniz meyvelerin sıkımını kendiniz yaparak el yapımı meyve sularını bolca tüketmeniz vitamin açısından vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacaktır.
  • Taze meyve suları kadar taze sebze suları da çok faydalıdır. Günde en az bir kere içmeye özen gösterin. (İçine bal veya şeker pancarı suyu ekleyerek tatlandırabilirsiniz.)
  • Uyumadan önce; mevsiminde olan taze meyveleri tüketmeye özen gösterin.

Leave a Comment