Kadınlar Neden Bunalır ve Psikolojileri Bozulur?

Yapılan sosyal psikoloji araştırmaları ile bireylerin toplumsal cinsiyetleri ve bu durumun bireye yansımaları ana temalı araştırmalarda özellikle geleneksel toplumlarda kadına biçilen rollerden dolayı bunalıma yatkın olduğu ortaya konuyor.

Geleneksel toplumlarda mı sadece?

Tabiki hayır kadın bu gün dünyanın her yerinde erkelere oranla daha çok bunalıma giriyor. Bu durumun bireysel ve toplumsal birçok değişkeni bulunuyor. Kadınlar yetiştiriliş olarak daha hassas ve narin bir kişilik oluşumuna itiliyor. Bu narinlik ve hassaslık aslında kişilik olarak güzel bir karakter özelliği olsa da bu durum onu sosyal çevresinde yaşadığı problemlere karşı güçsüz savaşçılar haline getiriyor.

Bu yorgun ve güçsüz savaşçıların kendi kişilik oluşumlarını kendilerine bıraksak ve toplum olarak birey eşitliğine dayanan bir yaşam tarzı benimsesek en önemlisi kanımıza her zorluğu aşabileceği gücü bulmasında yardımcı olsak aslında onu içine ittiğimiz psikolojik ve duygusal hapishanede bir de baskı yaparak iyice can çekiştirtmesek aslında problemi kaynağından çözmüş oluruz.

Kadınların toplumsal statülerinden ve cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan sıkıntıları ve buna bağlı psikolojik durumları bir yana dursun birde biyolojik yapıları da erkeğinkinden farklı. Östrojen hormonu kadınsal duyguların gelişmesini sağlarken bunun yanında kadına bağlanma ve bağımlı olma duygusu da veriyor.

KADINLAR NEDEN BUNALIR ?

İnsanlar genel olarak bunalmaya neden olabilecek birçok etkene maruz kalır başta duygusal yapılarıyla bu durumdan daha çok etkilenen kadınlar daha ağır bir şekilde uzun süren moral bozukluklarına depresyona girme gibi olumsuzluklarla karşılaşırlar. İnsanlar çok mutlu oldukları anda dahi bir an kendileri ile baş başa kaldıklarında akıllarına takılan olumsuz bir durumu değerlendirmesini yaparken de huzurlu ve mutlu oldukları ortamlarda tedirgin ve mutsuz olabilirler.

Kadınların Psikolojileri Neden Bozulur?

Bu probleme gelince kadınlar hem duygusal hem sorumlulukları fazla olan ve aile yönetiminde de dengeyi sağlayan en önemli kişidir. Kadınlar eşine, çocuklarına olan sorumluluklarından ve her tür sıkıntı ile başa çıkmak zorunda olmanın vermiş olduğu zorluklarla yorgun düşer ve bu yorgunluktan dolayı kısa süreli veya uzun süreli psikolojik sorunlara maruz kalır.

Kadınlar neden bunalır ve psikolojileri neden bozulur konusu manevi ve maddi değişiklikler, aile içi problemler kişinin ve bulunduğu ortamdan ya da yaptığı işten mutluluk duymaması, uykusuzluk daha kişinin beden ve ruh sağlığını yıpratıcı diğer etkilerinde oluşmasıyla kadında birikim sonucunda meydana gelen psikolojik sorunları uzman desteği ile atlatılabilir.

Eşinizin, annenizin ya da çocuğunuzun psikolojik olarak tam manasıyla bunalıma girmeden vermiş olduğu sinyallerle onun farkına varın ve ilgi göstererek daha zor duruma düşmesini ve psikolojik olarak destek olarak sıkıntılı duruma gelmeden erken fark ederek huzursuz olmasını engelleyebilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Vejetaryen ve Vegan Beslenme

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478