Babalar da Güzel Sandviç Yapar

Okul zamanı çocuklara hazırlayacağınız karışık sandviçleri bu afacanlar afiyetle yiyeceklerdir. Sandviçleri çocuklarınızın isteğine göre tuzlu veya tatlı olarak hazırlayabilirsiniz. Sandviçleri çocuklarınızın gözünde güzel yapan, onu babalarının hazırlamasıdır. Pratik olan, her yere taşınabilen, yerken kimseyi rahatsız etmeyen bu atıştırmalıkları hazırlamak çok kolay ve eğlencelidir. Yanında bir paket ayran veya bir meyve suyu ile gayet iyi gider.

Baba Sandviçi

Sandviç malzemelerini dört ana grupta toplayabiliriz. Bunlar;

1-Ekmek: Sandviç ekmekleri olarak her türlü ekmeği kullanabilirsiniz, burada önemli olan şeklinin sandviç yapımına uygun olmasıdır. Kepekli, susamlı, baget ekmeği, köy ekmeği kullanılabileceği gibi bu iş için üretilen sandviç ekmekleri de kullanılabilir. Burada dikkat edeceğimiz şeyler, keserken veya içerisine sulu malzeme koyduğumuzda ekmeğin dağılmaması ve şeklinin uygun olması olacaktır.

2-Sürme malzemeler: Sandviç ekmeği yüzeyine tereyağı, sürme peynir, mayonez, ketçap, domates sosu, zeytin ezmesi gibi malzemeler sürülebilir.

3-Dolgu Malzemesi: Sandviç içerisine, haşlanmış yumurta, kaşar peyniri, ton balığı, kavurma, peynir türleri, zeytin, salam, jambon, domates, yeşil veya kabya biber, maydanoz, pastırma,  ,kuru soğan, gibi yiyeceklerden elinizin altında olanları kullanabilirsiniz. Bu malzemeler tuzlu sandviç için olanlardan bazılarıdır. Eğer tatlı sandviç hazırlayacaksanız bal, fıstık ezmesi, fındık ezmesi, çikolata, kaymak, reçel, tahin, pekmez gibi malzemeleri de ekmeğinize sürebilirsiniz. Tatlı sandviç birbiri ile uyumlu malzemeler ile çocuklarınızın zevkine göre yapılmalıdır.

4-Garnitür: Sandviçlerinizi turşu, tane mısır, yeşillikler ile daha da bir zenginleştirebilirsiniz.

Susamlı Baget Ekmeğinden Tuzlu Sandviç Yapımı:

Fırından aldığınız baget ekmeğini ortadan ikiye kesiniz, bıçakla ortalarından keserek ekmekleri iyice ayırınız. Ekmeğinizin her iki yüzeyine önce krem peynir, sonra da zeytin ezmesi sürünüz. Dilimlenmiş domatesleri hafif üst üste bindirerek ekmeğin içine yayınız. Domateslerin fazla sularını ekmeğin içerisine koymadan alırsak ekmek dağılmaz. Domatesin üzerine iki-üç kalın dilim kaşar peyniri koyalım, haşlanmış ve kabukları soyulmuş iki adet bıldırcın yumurtasını kaşarların üzerine ortalarından ikiye bölerek yerleştirelim. Birkaç dilim salamı ve birkaç parça mor lahanayı ekmeğimizin üzerinde bıraktıktan sonra, ince dilimler halinde kestiğimiz kornişon turşularını ve iyice yıkayarak temizlediğimiz marul parçalarını ekmeğimizin içerisine koyarak sandviç yapımını bitirelim. Evde olan malzemelere göre ekleme ve çıkartmalar yapabiliriz. Marulları ve kaşarı çok az ekmeğin dışına taşırmak görüntüyü biraz daha cazip hale getirecektir.

Peki, hazırlanan sandviçler nasıl sarılacak, yenilecek zamana kadar nasıl muhafaza edilecek? Mutfakta bulunan streç film ile sandviçlerinizi sarabilir, streç ile sararak hazırladığınız tüm sandviçleri bir poşeti doldurup ağzını bağlayarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Artık çocuklarınız okuluna giderken buzdolabından sandviçlerini alabilirler. Sandviçleri 2-3 gün çocuklarınıza yetecek şekilde hazırlayabilirsiniz.

Çocuklar okulda babalarının hazırladığı bu sağlıklı sandviçi yerken daha bir güzel görünmesini isteyebilir, ambalaj malzemesi satan dükkânlardan bir miktar Kraft sandviç kâğıdı satın alarak olaya biraz daha profesyonellik katabilirsiniz. Hatta internet üzerinde bazı mağazalar bu kâğıtları üzerine sizlerin istediği tasarımları basmaktadır, oğlunuz veya kızınız kendi soyadını taşıyan bir sandviç kağıdından yemeğini yerken kendini bayağı bir havalı hissedecektir. Çocukları en çok mutlu edecek olay babalarının vakit ayırarak onları özel hissettirmesi olacaktır. Bu nedenle sandviç hazırlarken onları da bu işe ortak ediniz.

Bilmeyenlere Önemli, Hatta Çok Önemli Notlar:

1-Marulları çok güzel yıkasanız da üzerlerinde toprak ve kum parçaları veya minik canlılar kalabilir, en iyisi bir kaba sirkeli su koyup biraz bekleterek yıkamaktır.

2-Sandviçlerinizin bir tarafını açık bırakırsanız, o kısım kuruyacaktır.

3-İşi abartmayın, sade tasarımlar her zaman daha olumlu etki yapar.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Kadınlar Neden Bunalır ve Psikolojileri Bozulur?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478