gençleştiren pirinç suyu maskesi

Pirinç Suyu Maskesi İle 10 Yaş Gençleşin!

Her kadın ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Ancak yaşımızın ilerlemesi ve çevresel faktörlerle cildimiz zamanla kırışmaya, canlılığını kaybetmeye ve daha çabuk kurumaya başlar. Cilt bakımı için beslenme ve cilt temizliğine verdiğimiz önemin yanında, doğal maskelerden faydalanarak, daha genç görünen bir cilde sahip olabiliriz. Pirinç suyu maskesi de bu doğal maskelerden biridir.

Pirinç suyu maskesini evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabilirsiniz. Hazırlaması ve uygulaması çok pratik olan bu maskeyi sizler için bu yazımızda anlattık. Tarifimize geçmeden önce pirinç suyunun cilde faydaları nelerdir bir göz atalım.

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olan pirinç, aynı zamanda cilt güzelliğinin de vazgeçilmez bir parçası. Kırışıklıkarı azaltması, cildin duru ve parlak görünmesini sağlamasıyla pirinç suyu maskesi, sizin de vazgeçilmez maskelerinizden biri olmaya aday gibi görünüyor.

pirinç suyu maskesi
pirinç suyu maskesi

İşte pirinç suyunun cilde faydaları;

 • Suyla temas eden pirinç, fitik asit üretip, ölü derilerin atılmasını sağlayarak, peeling görevi görür.
 • Pirinç suyu cildinizi yumuşatır ve gözeneklerinizi temizler.
 • Cildinize parlaklık verir. Ayrıca kırışıklıklarınızı azaltır.
 • Siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçer.
 • Güneşe çıkmadan önce pirinç suyu sürerseniz, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur.
 • Fitik asit üreten pirinç suyu, cildinizdeki kahverengi lekelerin rengini açarak cildinizi beyazlatır.
 • Cildinizi sıkılaştırarak daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Cildi 10 Yaş Gençleştiren Pirinç Suyu Maskesi Tarifi

Cildinizin her zaman genç ve duru görünmesini istiyorsanız, evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz bu maskeyi düzenli olarak kullanabilirsiniz. Cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz bu tarif ile bir süre sonra cildinizdeki kırışıklıklar kaybolacak ve piyasada bulunan cilt bakım ürünlerine de tonla para harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı süt
 • Bir yemek kaşığı bal
 • Üç çay kaşığı pirinç
pirinç suyu
pirinç suyu

Pirinç Suyu Maskesinin Hazırlanışı:

 1. Soğuk suyun içine pirinçleri koyun ve orta ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirin.
 2. Yumuşayan pirinçleri süzerek suyunu ayırın ve bu suyu soğumaya bırakın.
 3. Sütü ısıtıp, ılıtın ve pirinçleri soğuk suyla yıkadıktan sonra ılınan sütün içine ekleyin.
 4. Süt ve pirinci iyice karıştırdıktan sonra balı ekleyip tekrar karıştırın.
 5. Karışımı temiz ve kuru cildinize sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra soğumaya bıraktığınız pirinç suyu ile yüzünüzü durulayın.
 6. Pirinç suyu maskesi düzenli olarak haftada 1 kez uygulanmalıdır. Yaklaşık 2 ay içerisinde kırışıklarınızın azaldığını, cildinizin daha parlak ve pürüzsüz olduğunu, daha genç göründüğünü fark edeceksiniz.

Tüm maskelerde olduğu gibi pirinç suyu maskesini de yapmadan önce cildinizin temiz olması çok önemlidir. Bu maskeyi duştan sonra yapmanız daha faydalı olacaktır. Duştan sonra gözenekleriniz açılmış olacağı için maske daha etkili olacaktır. Duş sonrası yapmayacaksanız maske uygulaması öncesi yüzünüzü yıkayıp buhar banyosu yapmanız da faydalı bir uygulama olur.

Leave a Comment