Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

tane tane pirinç pilavı tarifi

Pirinç pilavı, ayarını tutturmakta zorlandığımız yemeklerin ilk sıralarında gelir. Pilavımız bazen lapa olur bazen ise çiğ kalır. Aslında pirinç pilavı yapmanın püf noktalarını bilirseniz, kıvamında ve lezzetli bir pilav yapmak hiç de zor değildir. İşte tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır hep birlikte okuyalım.

Tane Tane Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Noktaları

Pirinci İyi Yıkayın

Pilav yapmadan önce mutlaka bulanık suyu gidene kadar pirinçleri yıkamalısınız. İsterseniz pirinci önceden ılık suyun içinde birkaç saat bekleterek ıslatabilirsiniz. Islatmış olsanız da yine pirincinizi duru su verinceye kadar yıkamalısınız. Bu pilavınızın lapa olmasını önleyecektir.

Tereyağı Kullanın

Tereyağı, pilavınızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle tereyağı seçmenizi öneririz. Ancak tereyağı çabuk yandığı için biraz zeytinyağı ekleyerek bunu önleyebilirsiniz. Birde pirinçler tane tane durabilmek için sıvı yağa ihtiyaç duyarlar. Sıvıyağ eklerken pirinç oranından daha az sıvıyağı eklemeniz pirinçlerinizin yapışmasına neden olacaktır.

Eğer evde tereyağı yoksa margarin de ekleyebilirsiniz. Margarin eklerken çok fazla koymamalısınız. Çünkü margarin bir süre sonra pilavın donmasına ve kalıp gibi tutmasına neden olabiliyor.

tane tane şehriyeli pirinç pilavı
tane tane şehriyeli pirinç pilavı

Pirinçleri İyice Kavurun

Erittiğiniz tereyağının içine pirinçleri ekleyerek, yaklaşık 5 dakika boyunca kısık ateşte karıştırarak pirinçleri kavurun.  Tahta kaşık kullanın ve pirinçleri içten yukarı doğru karıştırın. Böylece pirinçler kırılmaz.

Eğer tane tane şehriyeli pirinç pilavı yapacaksanız, tereyağında önce şehriyeyi rengi değişinceye kavurun. Daha sonra pirinci ekleyerek kavurmaya devam edin.

Limon Suyu Ekleyin

Pilavınızın daha beyaz olması için kavururken birkaç damla limon suyu ekleyin. Limon suyu tereyağın verdiği sarılığı alarak pilavınızın beyaz olmasını sağlar. Tane tane pirinç pilavı tarifi nefis yemek tarifleri içerisinde yer aldığı gibi beyaz olması gereken bir pilavdır. Limon suyu eklerken bir iki damla kullanmanız yeterli. Aksi halde pilavı yerken ağzınıza ekşi bir tat gelebilir.

Ölçüyü İyi Ayarlayın

Eğer pirinci ıslatarak pilav yapacaksanız, 1 su bardağı pirinç için 1 su bardağı sıcak su olacak şekilde ölçünüzü ayarlayın. Pirinci ıslatmadan yapacaksanız ölçünüz 1’e 1,5 olsun. Yani 1 su bardağı pirinç kullanacaksanız 1,5 su bardağı su eklemelisiniz. Ekleyeceğiniz su kaynamış ve birkaç dakika bekletilmiş olmalı. Suyu ekledikten sonra isteğe göre tuz ekleyebilirsiniz.

tane tane pirinç pilavı nefis yemek tarifleri
tane tane pirinç pilavı nefis yemek tarifleri

Et – Tavuk Suyu Kullanın

Su yerine, et ya da tavuk suyu kullanırsanız pilavınız daha lezzetli olur. Tablet yerine gerçek tavuk suyu ve et suyu kullanarak daha sağlıklı bir pilav yapmış olursunuz.

Pilav Tenceresi Kullanın

Pilav pişirirken çok derin olmayan, geniş pilav tenceresi tercih edin. Bu pilavınızın demlenip, sıcak kalmasını sağlar. Tane tane pilav tarifi yapmak istiyorsanız alt kısmı ısıyı hemen çeken ve dibi tutan tencereler değil, granit ya da teflon dediğimiz tavalardan kullanmalısınız.

Sürekli Karıştırmayın

Pilavınızın suyunu ekleyip bir defa karıştırarak, suyun her yere eşit yayılmasını sağladıktan sonra kapağını kapatın ve kısık ateşte pişirmeye devam edin. Pişirme süresince kapağı çok fazla açarsanız, pilavınızın kendi buharında pişmesine engel olmuş olursunuz. Bu, pilavın lapa olmasına ve pişirme süresinin uzamasına neden olur.

Demleyin

Pilavınız piştikten sonra biraz karıştırın ve kapağın altına kağıt havlu koyup 20 dakika kadar demlenmeye bırakın. Daha sonra servis yapın. Tüm püf noktalarıyla tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır sizler için derledik. Afiyet olsun.

0 1 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Pirinç Suyu Maskesi İle 10 Yaş Gençleşin!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478