İç Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Hayata karşı her zaman sakinliğinizi koruyan ve gülerek hayata bakan bireyler olabiliyor musunuz? Eğer her şeye rağmen gülebiliyor ve hedeflerinizden şaşmadan hayatınıza devam edebiliyorsanız iç motivasyonkonusunda başarılısınız demektir.

İç Motivasyon Nedir?

Kişinin kendi iç dünyasında kendini isteklendirmesi ve şevklendirmesi iç motivasyon nedir sorusunun cevabıdır. Yani kişiler kendilerini ne kadar hayata karşı ya da yaptıkları işlere karşı isteklendirebiliyorsa bu içsel motivasyonda başarılı oldukları anlamına gelir. İçsel motivasyonu yüksek olan insanlar yaptıkları işlerde başarılı oldukları gibi eğlenerek o işi yaptıklarından dolayı enerjilerini de doğru yönde kullanmış olurlar. Ufacık bir motivasyon sayesinde çok büyük işler yapabilirler.

ic-motivasyon-nasil-artirilir
ic-motivasyon-nasil-artirilir

İç Motivasyonun İnsana Katkıları Nelerdir?

  • İçsel motivasyonu olan insan yaşadığı zorluklara karşı ilk anda pes etmez. Bunun yerine kendini içteki motivasyonu ile güçlendirerek daha ileri gidebileceğini düşünür.
  • İç motivasyon dış motivasyon ile gelen olumsuz düşünceleri daha kolay bir şekilde bertaraf edebilir. Yani dışarıdaki insanlar ve ya olaylar her ne kadar kişiyi geri çekmeye çalışsa da içteki güç ile kişi bu durumları umursamadan ilerlemesine devam edecektir.
  • Dışarıdaki olumsuz durumlar ne olursa olsun iç motivasyonu yüksek olan kişiler hayatlarında bir şekilde başarıyı elde edebilirler.
  • İç motivasyon ile çalışma hayatındaki pek çok sıkıntı aşılabildiği gibi gayretli bir çalışma ortamı da oluşturulabilir.
  • İç motivasyonu yüksek olan bireyler gündelik hayatlarında daha mutlu ve sorunlara karşı daha çözüm odaklı kişiler olarak yaşarlar.

İçsel Motivasyonu Arttırma Yolları Nelerdir?

Başardıklarınıza Bakın!

İçsel motivasyonu arttırmak için öncelikle elde ettiğiniz başarılara bakmalısınız. Kendinizi gerçekten güçlü hissetmeye başladığınızda motivasyonunuzda büyük oranda artacaktır.

Örneğin matematik dersini anlamayan bir öğrenci olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Elinize ortaokul ya da ilkokul matematik kitabını alın. İçerisindeki konuları yeniden okuyun ve düşünün. Aslında çok basit teknikler ile matematiği anladığınızı fark edeceksiniz. Aslında başarısız değil motivasyonsuz olduğunuz için bu dersin size anlaşılmaz geldiğini anlayacaksınız.

dis-motivasyon
dis-motivasyon

İsteyin!

Para neden istenir ya da daha büyük bir eve neden ihtiyacınız var? Bunları düşünmeye başladığınızda iç motivasyon arttırma anahtarını da elinizde tutmuş olursunuz. Bir şeyi ne kadar çok isterseniz karşınıza çıkan zorluklara karşı kendinizi o kadar motive etmiş olursunuz.

Örneğin terfi etmek mi istiyorsunuz? Bunu neden istiyorsunuz? Daha fazla takdir görmek için mi, daha yükseklere çıkmak için mi yoksa daha fazla kazanabilmek için mi? İşte bu kısımda istediğiniz konuyu netleştirebilirseniz iç motivasyonunuz da o kadar yükselecektir.

Kulaklarınızı Kapatın!

İçsel motivasyonu etkileyen faktörler çerçevesinde dışsal motivasyona dikkat edilmesi gerekir. Yani dışarıdan sizi olumsuz yönde etkileyecek konuşmalara ve durumlara bakarsanız iç motivasyonunuzu düşürürsünüz.

Örneğin, KPSS sınavına çalışan bir öğrencinin köyde yaşıyor olması, kaynak kitap bulamayışı ve çevresinin çiftçi olması yönündeki konuşmaları dışsal motivasyondur. Eğer bu öğrenci dışsal motivasyona önem verirde kendi içsel motivasyonunu düşürürse kaybeder. Bu yüzdeniç motivasyonu yükseltmek için dış motivasyona karşı bazen kulaklarınızı kapatın. İyi olan şeyleri duyabilirsiniz. J

Leave a Comment