başarılı insanların alışkanlıkları

Başarılı İnsanların 6 Alışkanlığı

Başarılı olmak akıllı olmaya ya da zengin olmaya bakmayan ve her insanın istediğinde elde edebileceği bir güçtür. İmkânsızlıkların içerisinden bir altın gibi parlayan yüzlerce insanın öyküsünü okumuşsunuzdur. Bu insanlar aslında imkânsızlıklarına takılıp kalmayan ve bazı alışkanlıklara sahip insanlardır. Başarılı insanların alışkanlıkları sizin de aslında başarılı olmanızı sağlayacak harika bir ortam oluşturuyor. Sizde başarılı bir iş, aile ve ya sosyal hayat düşünüyorsanız alışkanlıklarınızı gözden geçirmeye başlamalısınız.

1.Erken Kalkmak!

Gün her zaman güneşin doğuşu ile başlar. Başarılı insanlarda güneşin doğuşu ile güne başladıklarından dolayı en verimli saatlerde işe koyulmuş olurlar. Ayrıca sabah 06.00’da kalkan bir insan ile saat 11.00’de kalkan insan arasında büyük bir zaman farkı vardır. Erken kalkan kişinin çalışmasına ve yeni şeyler üretmesine kalan zaman daha fazladır.

başarılı insanların özellikleri
başarılı insanların özellikleri

2.Plan Yapmak

Başarılı insanların özellikleri arasında en öne çıkanı plan yapmalarıdır. İlla eline kağıt kalem alarak saatlerce plan yapmak anlamına gelmeyen bu durum tamamen zihinsel planla ilgilidir. Ertesi gün yapacakları işleri bir gece önceden kafalarında düzenli bir plana oturtarak planlarını yapan bu insanlar için başarı kaçınılmaz oluyor.

3.Yoğun Günleri Yoktur!

Bizler sanırız ki başarılı insanlar her zaman yoğundur. Her zaman çok sıkı çalışırlar ve hayatlarında sosyal zamanları oldukça azdır. Aslında bu tamamen yanlış olduğu gibi tam tersine başarılı insanların yoğun günleri nadirdir. Yoğunluk değil düzenlilik esasına göre hareket eden başarılı insanların alışkanlıkları incelendiğinde her işlerini bir düzene göre yaptıkları görülür. Her işin bir sırası ve zamanı vardır. Zamanında yapılan işler ise büyük bir zaman tasarrufu elde etmeyi sağlar.

4.Öncelikler Belirlidir!

Başarılı insanların yol haritası her zaman öncelik sırasına göre şekillenir. Örneğin önemli bir toplantı yapılacaksa bunu gün sonuna ertelemek yerine günün en verimli saatlerine alırlar. Önceliklerin belirlenmesi sayesinde ikincil sırada olan işler yerine önemli işlere yoğunlaşma daha fazla olduğundan dolayı enerji doğru bir şekilde yönlendirilmiş oluyor.

başarılı insanlar
başarılı insanlar

5.Karamsar Değillerdir!

Karamsar olmak başarı için adım adım koşan birinin ayağından tutup koşmasını engellemek gibidir. Bu nedenle karamsar olan insanlar kolay kolay başarı yakalayamazlar. Ayrıca başarı için diğer kişilerden daha fazla enerji kullanmaları gerekir. Başarılı insanların alışkanlıkları içerisinde karamsar düşünceleri savuşturmak da vardır. Bu tarz düşünceler kafalarına üşüşmeye başladığında hedefine ulaşmış olan kişilerin hikayelerini dinleyerek ya da izleyerek iç motivasyonlarını yükseltirler.

İÇ MOTİVASYON NASIL SAĞLANIR?

6.Bahaneleri Yoktur!

Çok önemli bir işin iki gün içerisinde yetişmesi gerekiyor. Bu işi belirli saatlerde yaparak parça parça bir gün gibi bir sürede dahi bitirmek mümkün iken uzayan çay- kahve molaları ve özel görüşmeler işin üç güne sarkmasına neden oluyor. Başarılı insanlar ise bu gibi durumlarda kendilerini savunarak bahane üretmek yerine yaptıkları hataları kabul ederler. Aynı hataları yeniden yapmamak adına dikkatli adımlar atarlar.

Leave a Comment