Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

saç dökülmesine karşı yağlar

Saçlarımız vücudumuzun en dikkat çeken parçalarından biri olduğu gibi dışarıdan gelecek her türlü etkiye karşı da en açıkta kalan alanlardan biridir. Bu nedenle saçlarda sık sık dökülme sorunu görülebilir. Saç dökülmesine iyi gelen yağlar ise saç derisini ve saç köklerini besleyerek bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Evde saç bakımı yapmak isteyenlerin de tercihi olan saç bakım yağları sadece dökülme değil aşırı yağlanma ve kepek gibi sorunları da engelleyebilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı

Bitkisel saç bakımı yağları içerisinde saça olan faydaları ile dikkat çeken Hindistan cevizi yağı, saçlardaki cansızlığı ve matlığı ortadan kaldırır. İçerisindeki besleyici özler sayesinde saçları dipten uca besleyen Hindistan cevizi yağı, haftada en az bir kere uygulanmalıdır. Saç diplerine ve saçların uç kısımlarına uygulandığında saç diplerindeki kopmaları önlediği gibi saç uçlarındaki kırıkları da ortadan kaldırmaktadır. Daha parlak ve daha canlı saçlar isteyenler için bu yağ masaj yapılarak uygulanmalıdır. İsteyenler Hindistan cevizi yağlı saç maskesi de kullanabilir.

saç dökülmesine iyi gelen yağlar
saç dökülmesine iyi gelen yağlar

Zeytinyağı

Zeytinyağının içerisinde yer alan polifenoller ve vitaminler saç köklerini besleyerek daha sağlıklı olmalarını sağlar. Özellikle saçların döküldüğü bölgelere daha fazla uygulanması halinde saç dökülmelerinde gözle görülür azalma meydana gelecektir. Saç dökülmesine karşı yağlar arasında en etkilisi olan zeytinyağı ile limon kullanılması halinde saçlardaki yağ oranı azalacaktır. Ayrıca zeytinyağı ve yumurtanın bir arada kullanılması halinde de saçlarda parlaklık ve hızlı uzama görülecektir. Saç diplerini rahatlatarak kan akışını düzenleyen zeytinyağı saçların diplere daha sıkı tutunmasını sağlayacaktır.

Hint Yağı

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar arasında yer alan hint yağı, saç diplerini besleyerek dökülmelerin azalmasını sağlar. Ayrıca saçsız kalan bölgelerde yeni kıl köklerinin oluşmasına da yardımcı olan bu yağ sayesinde kısmi olarak seyrekleşen saçlarda yeniden çıkarılabilir. Saç gürleştiren yağlar arasında yer alan hint yağı ince telli olan ve dökülmeler nedeniyle azalmış olan saçları da daha kalın ve gür hale getirir. Hint yağı içerisine birkaç yağın daha eklenmesiyle daha etkili hale gelecektir.

saçları gürleştiren yağlar
saçları gürleştiren yağlar

Badem Yağı

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar içerisinde en etkililerinden biri de badem yağıdır. İçerisinde fazlaca doymamış yağ asidi ve vitamin bulunan bu yağ hem saç diplerini hem de saç tellerini büyük oranda besleyerek dökülmeleri önler. Saç derisini besleyen ve nemlendiren badem yağı sayesinde kepeklenme gibi sorunlarda ortadan kalkar. Ayrıca badem yağı dökülen saç ve kirpikler için de kullanılabilir.

Argan Yağı

Bitkisel saç bakım yağları arasında özel bir yeri olan argan yağı, çoğu zaman saç bakım ürünlerinde kullanılan bir yağ çeşididir. Saçların beslenmesini ve diplerin rahatlamasını sağlayan bu yağ düzenli kullanımda saç dökülmelerini de büyük ölçüde azaltmaktadır. Saç terapisi yapmak isteyenler saç dökülmesine iyi gelen yağlar içerisinde argan yağını kullanabilir.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Strese İyi Gelen Bitki Çayları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478