hindistan cevizi

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı

Hindistan cevizi yağı, zeytinyağından sonra kullanılan ve insanlık tarihinde hastalıklara şifa olması ile bilinen ikinci yağdır. Asya’da özleri çıkarıla Hindistan cevizi ile çoğu hastalık tedavi edilmiş ayrıca güzellik amaçlı olarak da kullanılmıştır. Günümüzde de faydaları saymakla bitmeyen Hindistan ceviz yağı, kozmetik ürünlerinden yiyeceklerin hazırlanmasına kadar her alanda kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Elde Edilir?

Hindistan cevizi yağı, henüz olgunlaşmamış haldeki Hindistan cevizlerinden elde edilebildiği gibi olgunlaşmış olan ürünlerden de elde edilebilmektedir. Çiğ halde olan Hindistan cevizinden elde edilen yağ ile olgunlaşmış halde elde edilen yağın kullanım alanları farklı olduğu gibi faydaları da farklıdır. Hindistan cevizi meyvesinin çeşitli işlemlerden geçmesi ile birlikte bu yağ çıkarılarak kullanım amacına göre hazırlanabilmektedir.

hindistan cevizi yağının faydaları
hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Makyaj Temizleyici

İçeriğinde kimyasal maddeler bulunan makyaj temizleme ürünleri yerine Hindistan cevizli yağı kullanmak daha doğal ve etkili bir seçenek olacaktır. Makyaj kalıntılarının kolaylıkla çıkmasını sağlayan bu yağ aynı zamanda cildi besler.

Kilo Vermeye Yardımcı

Hindistan cevizi yağının içerisinde trans özelliği bulunmayan yağ bileşenleri vardır. Bu bileşenler ise vücuda alındığında kilo vermeye yardımcı olur. Fazla kiloların önlenmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı metabolizmanın da çalışmasına yardımcıdır.

Saç ve Tırnak Bakımı

Saçların beslenmesi ve canlı bir görünüme kavuşmasında etkili olan Hindistan cevizi yağı aynı zamanda tırnaklara da bakım yapar. Sağlıklı görünen ve doğal özlerle beslenmiş saçlar ve tırnaklar elde etmek için bu yağ ile düzenli olarak bakım uygulanabilir. Özellikle saçları uzamayanlar için ideal bir seçenek olan Hindistan cevizi yağı ile seyrek olan kısımlarda saçlandırılabilir.

Kaş ve Kirpik Bakımı

Kaşları ve kirpikleri seyrek olan ya da güçsüz olan kişiler de Hindistan ceviz yağı faydaları olan bakımdan faydalanabilirler. Kaşların daha gür olmasını, kirpiklerin uzamasını ve gözaltındaki morlukların geçmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı ufak bir fırça ile kullanılabilir.

hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı

Ağız Kokusu Önleyici

Ağızda oluşan bakteri kaynaklı kokuların giderilmesinde etkili olan Hindistan cevizi yağı, ağız içerisini temizleyerek dişlerin sağlığını da koruma altına almaktadır. Bir tatlı kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı bir bardak suyun içerisine koyularak seyreltilip gargara yapıldığında ağızdaki yaralara iyi gelecek ve koku gidecektir.

Nemlendirici ve Çatlak Giderici

Cildi nemlendirme özelliği olan Hindistan ceviz yağının faydaları arasında çatlak giderici özellikte bulunmaktadır. Özellikle kilo alıp verme ve hamilelik dönemlerinde oluşan çatlakların giderilmesinde de Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Ayrıca jilet ile vücut temizliği yaptıktan sonra koltuk altı ya da vajinal bölgeye Hindistan cevizi yağı kullanmak hem nemlenmeyi sağlayacak hem de koku oluşumunu ortadan kaldıracaktır.

Anne Sütü Artırıcı

Emziren annelerin bebekleri için daha fazla süt üretmek istemeleri sıkça rastlanılan bir durumdur. Hindistan cevizi yağı tüketmek de emziren annelerde süt artırıcı bir yardımcı olacaktır.

Leave a Comment