Strese İyi Gelen Bitki Çayları

strese iyi gelen bitki çayları

Hayatımızın hemen her anında çeşitli sorunlar yaşayarak stres yaşadığımız oluyor. Stres ise bir süre sonra çeşitli sağlık sorunları yaşamamıza ve psikolojik olarak kendimizi kötü hissetmemize neden olabiliyor. İşte tam da burada ‘’Strese ne iyi gelir?’’ diye düşünüyorsanız bitkilerden yardım alabilirsiniz. Strese iyi gelen bitki çayları hem dinlenmenizi, hem zihninizin rahatlamasını hem de daha sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Rezene Çayı

Çoğu zaman strese bağlı olarak oluşan uyku sorunlarının giderilmesinde ve vücudun dinlendirilmesinde etkili olan rezene çayı stresi büyük oranda düşürür. Bebeklerde ve emzirme döneminde de rahatlıkla kullanılan bu çay kasları gevşetme özelliğine sahiptir. Depresyon ve anksiyete sorunu olanlar için de stres azaltıcı çaylar içerisinde rezene kullanılabilir. Günlük en fazla 2 fincan tüketilerek stres ortadan kaldırılabilir.

strese iyi gelen çaylar
strese iyi gelen çaylar

Adaçayı

Adaçayı tüketmek beyin fonksiyonlarının daha rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğu gibi stresi de büyük oranda azaltmaktadır. Depresyona giren kişiler için de oldukça rahatlatıcı olan adaçayı, güçlü bir antioksidandır. Kanı temizleyerek vücudun da fiziksel olarak rahatlamasına imkân tanıyan bu çayı günde iki fincan tüketmek en sağlıklısıdır. Sinir sistemini de büyük oranda rahatlatan adaçayı strese iyi gelen bitki çayları arasında en yüksek etkiye sahip seçenektir.

Papatya Çayı

Yaz mevsiminde taze olarak kışın ise kurutulmuş bir şekilde çay haline getirilen papatya çayı, vücudu tepeden tırnağa rahatlatmaktadır. Sakin ve huzurlu olmak isteyenler tarafından tüketilebilecek olan bu çay sinir sistemini ve kas sistemini rahatlatır. Uyku sorunlarını ortadan kaldırdığı gibi strese iyi gelen çay seçenekleri arasındadır.

Nane Çayı

Nane insan zihnini rahatlatan ve genel olarak kokusu ile de ferahlatan bir bitkidir. Strese iyi gelen bitkiler arasında en önemlilerinden olan nane ile yapılacak olan çay da stresi büyük oranda azaltır. Gün içerisinde tüketildiğinde baş ağrılarını alan bu çay çeşitli psikolojik tedavileri de desteklemektedir.

Lavanta Çayı

Hem kokusu hem de rahatlatıcı etkisi ile strese iyi gelen bitki çayları arasında lavanta çayı öne çıkıyor. Kurutulmuş lavanta çiçekleri ile hazırlanan bu çay aynı zamanda aroma terapi özelliği sunuyor. Uyku düzenini sağlayan bu çay aynı zamanda gerginliği de azaltarak daha sakin bir insan olmayı sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kaygı bozukluklarını da önlüyor.

stresi azaltan çaylar
stresi azaltan çaylar

Melisa Çayı

Melisa çayı sakinleştirici çaylar arasında yer alıyor. Stres oranını düşüren melisa çayı aynı zamanda strese bağlı olarak ortaya çıkan uykusuzluk, sinirlilik gibi ruhsal sorunları da ortadan kaldırıyor. Stresi azaltan çaylar arasında en sık kullanılanı olan melisa çayı, sınav öncesi ve ya mülakat öncesinde yoğunlaşan endişe duygusunu da en aza indirebiliyor.

Biberiye Çayı

Biberiye bitkisinin içerisinde fazla miktarda vitamin, mineral ve antioksidan bulunuyor. Doğru bir şekilde tüketildiğinde ise beyine giden oksijen miktarını artırarak stresin fiziksel etkilerini en aza indirebiliyor. Günde iki fincan tüketilmesi halinde ise biberiye çayı sakinleştirici etki sunuyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mıdır?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478