çocuklarda kabızlık nasıl geçer

Çocuklarda Kabızlık Nasıl Geçer?

Çocuklarda zaman zaman tüketilen besinler ya da bağırsak sorunlarına bağlı olarak kabızlık durumu görülebilir. Çocuğun acı çekmesine ve dışkılamada sorunlar yaşamasına neden olan kabızlık, makat bölgesinde kanamalara ve damar çatlaklıkları gibi sorunlara neden olabilir. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde sık rastlanan kabızlık çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir diye merak eden annelerin hemen her yöntemi denemek yerine öncelikle doktora başvurması çocuk sağlığı için oldukça önemlidir.

Çocuklarda Kabızlık İçin Ne Yemeli?

Çocuklarda kabızlık sık görülen bir şikayet olmakla birlikte fazla miktarda patates ve muz gibi besinler tüketilmesi halinde görülmektedir. Bu nedenle çocuklarınıza kabız oldukları dönemde mümkün olduğunca kabızlığa iyi gelen yiyecekler vermeniz gerekir.

  • Kabızlık sorunu olan çocuklar için en temel besin zeytinyağı olmalıdır. Zeytinyağı ile hazırlanmış yemekler yapılabileceği gibi çocuğun yaşına göre bir tatlı kaşığı ya da bir çay kaşığı kadar zeytinyağı verilebilir.
  • Kuru kayısı tüketimi de çocukların hem sağlıklı bir atıştırmalık denemesini sağlarken hem de kabızlık sorununu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca kuru incirde en kısa sürede kabızlık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
  • C vitamini açısından zengin meyveler ve sebzeler tüketmek de çocuklarda kabızlık için ne yemeli sorusunun cevabı oluyor.
  • Bağırsak içerisindeki florayı düzenleyebilmek amacıyla 6 aylıktan büyük olan bütün bebeklerde ve çocuklarda kabızlık için yoğurt kullanılabilir. Ancak ev yoğurdu olması gerekir.
  • Yulaf ezmesi bağırsak sorunlarının ortadan kaldırılmasında oldukça etkili bir besin olduğu gibi kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Her gün düzenli olarak meyvelerle ya da yoğurtlarla tüketilebilir.
  • Çocuklar kabız oldukları dönemde bol bol sıvı besinler tüketmelidir. Ancak süt bu süre içerisinde kabızlığı tetiklediği için kullanılmamalıdır.
çocuklarda kabızlık
çocuklarda kabızlık

Kabız Çocuğun Yemek Listesinde Olmaması Gerekenler

Hamur İşleri

Kabız olan çocuğa hamur işleri yedirmek daha fazla kabız olmasına neden olur. Bu nedenle ekmek, poğaça, pasta gibi ürünler vermek yerine kepekli, çavdarlı ürünler verin.

İçeceklerde Seçici Olun!

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir diye düşünen annelerin kahve, çay, asitli içecekler ve sütten uzak durması gerekiyor. Kabızlık döneminde görülen şikayetler bu içeceklerin tüketilmesi ile daha da artış gösterebiliyor.

Pirinç

Genellikle ishali geçirmek amacıyla kullanılan pirinç, çocuklarda kabızlık sorununu tetikleyen besinlerden oluyor. Bu nedenle ailelerin kabızlık sorunu yaşayan çocuklarına pirinç yerine bulgur, arpa gibi besinler vermesi gerekiyor.

Kabızlığı Geçirmek İçin Evde Yapılabilecekler

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir diyorsanız çocuğunuzla evde şunları yapabilirsiniz:

  • Su içme yarışı yapın. Bu çocuğun daha fazla sıvı almasını sağlayacaktır. Hatta oyun şeklinde uyguladığınızda eğlenebilirsiniz.
  • Evde anne- çocuk- baba şeklinde spor yapabilirsiniz. Kabızlık tedavisinde en etkili yöntemlerden biri bol bol hareket etmektir. İnternet üzerinde çeşitli çocuklarla egzersiz videoları bulabilirsiniz.
  • Zeytinyağlı yemekleri birlikte hazırlayarak çocuğunuzun bu besinleri tüketmesini teşvik edebilirsiniz.

Leave a Comment