Bebeklere Rezene Çayı Nasıl Verilmeli?

bebeklerde rezene çayı

Sindirim problemlerinden, uyku sorunlarına kadar pek çok olumsuz durumla karşılaşmanız neticesinde bebeğinizi sağlıksız bir şekilde büyütmek zorunda kalabilirsiniz. Rezene çayı ise bebeğinizi büyütürken yaşayacağınız uyku, sindirim ve gaz problemlerini en aza indirecektir. Bebeklere rezene çayı kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulmalı ve rezene çayının katkı maddesi içermediğine dikkat edilmelidir.

Rezene Çayının Bebeklere Faydaları

Yetişkinlerin günlük olarak tüketebilecekleri bitki çayları arasında yer alan rezene çayı bebekler için de pek çok fayda sağlamaktadır. Oldukça hafif ve tatlı bir bitki çayı olan rezeneyi bebekleriniz için kullanmak istediğinizde 1 ayını doldurmasını beklemelisiniz. Daha önce kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Rezene çayının bebeklere faydaları nelerdir diye merak eden anne ve anne adayları için bazı önemli detaylara yer verebiliriz. Bebeklerinizin doğdukları ilk aylardan itibaren yaşayacakları sindirim sorunlarına, uyku düzensizliklerine veya gaz problemlerine iyi gelebilecek olan doğal öneriler arasında yer alacaktır. Annenin tükettiği besinlerin gaz yapıcı özellikte olması nedeniyle sorun yaşayacak olan bebeklerin kabızlık gibi problemlerine karşı da iyi geldiği bilinmektedir.

bebeklere rezene çayı
bebeklere rezene çayı

Uyumayan Bebeklere Rezene Çayı Verilir Mi?

Annelerin merak ettiği konulardan birisi olan uyumayan bebeklere rezene çayı verilip verilmemesi gerektiğidir. Bebekler için uyku hem büyüme hem de gelişme için oldukça önemlidir. Sürekli bölünen uykular ve kalitesiz uyku sonucu bebeklerde gelişim ve büyüme yavaşlayacaktır. Bebeklere rezene çayı verilmesi halinde ise uykusuzluk sorunu ortadan kaldırılabileceği gibi uyku düzeni de sağlanabilir. Bebeğin vücudunu rahatlatarak uykuya dalma sorununu ortadan kaldıran rezene çayı doğru oranlarda hazırlandığında bebeklerin uyku kalitesini de yükseltecektir.

Kolik Bebeklere Rezene Çayı Kullanılır Mı?

Bebeğinizin belirli dönemlerde yaşayacağı gaz sancılarının 6 aya kadar olan süreci kolik olarak adlandırılmaktadır. Sürekli olarak tekrar eden gaz sancısı ve ağlama nöbetlerine karşın alacağınız tedbirlerden birisi de rezene çayı tüketimi olacaktır. Kolik bebeklere rezene çayı iyi gelecek çözümlerdendir. Ancak her gıdada olduğu gibi uzun süreli tüketimlerde bazı olumsuz etkilerini görebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisinin bulunmamasına rağmen, rezene çayı tüketimini günlük kullanmanız gereken dozlarını aşmamalısınız. Kolik bebeklerde uzun süren ağlama nöbetlerinin azaldığını ve bebeğinizin rahatladığını fark edeceksiniz.

kolik bebeklere rezene çayı
kolik bebeklere rezene çayı

Rezene Çayı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklere rezene çayı kullanılırken katkı maddesi içermeyen ürünler alınmalıdır. Bebeklerin ayına göre kullanılacak dozu doğru bir şekilde ayarlayarak vermeniz gerekir. Eğer yüksek dozda rezene çayı kullanımı olursa bebeklerde uzun süren uyku gibi durumlar görülebilir. Ayrıca bebeklerin hareket kabiliyetinin azaldığı da fark edilebilir.

Rezene çayı ilk 3 aylık dönemde bazı bebekler için tehlikeli olabilir. Özellikle sindirim sistemi tam olgunlaşmamış olan bebeklerde kullanılması halinde daha fazla gaz sancısına neden olabilir. Bu nedenle bebeklere rezene çayı kullanılmadan önce doktora başvurmak ve bebeğe gereksiz durumlarda rezene çayı vermemek gerekiyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Evlenmeden Önce Konuşulması Gereken Konular

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478