Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

güneş kremi nasıl seçilir

Baharın gelişi ile güneş yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Yaydığı ışınlar ile vücuttaki D vitamini eksikliği, romatizmal hastalıkların tedavisi, ruh sağlığının düzelmesi gibi etkiler sağlayan güneş çeşitli zararlı ışınları da içeriyor. Bu nedenle çoğu kişi güneşli günlerde güneş kremi kullanmayı tercih ediyor. Peki, doğru güneş kremi seçimi nasıl olmalı?

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Rengine Uygun Güneş Kremi

Güneş kremi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detay cilt tipi oluyor. Batı bölgelerinde yaşayan insanların ciltleri güneşe daha duyarlı olurken, doğu ve güney kesimlerdeki insanların ciltleri güneşe daha az duyarlı olabiliyor. Bu yüzden yaşanılan bölgeye göre güneş kremi seçimi yapılması gerekiyor.

güneş kremi seçimi
güneş kremi seçimi

Kozmetik sektörü içerisinde cilt tipine göre güneş kremi seçenekleri bulunuyor. Eğer cildiniz aşırı hassas bir yapıya sahipse ve çok çok açık bir tene sahipseniz aşırı- yoğun koruma özelliği olan kremler kullanılması gerekiyor. Açık tenliler için yüksek koruma özelliği olan güneş kremleri seçilebilirken buğday tenliler için orta korumada bir krem yeterli oluyor. Koyu tenliler içinse düşük koruma özelliğine sahip güneş kremleri seçilebiliyor.

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi

Cilt tipleri hassas, kuru, yağlı, sivilceli gibi farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Doğru güneş kremi seçimi yaparken mutlaka cilt tipine uygun ürünler almak gerekmektedir. Kuru ciltler için alınacak olan güneş kreminin içerisinde nemlendirici özellik bulunduğundan dolayı kuru cilt etkileri azalacaktır. Hassas ciltler için daha hafif bir kıvama sahip güneş kremi almak cildin kızarma, kaşınma gibi sorunlar yaşamasını engelleyecektir. Yağlı ciltler için içerisinde nemlendirici bileşenler yerine fazla olan yağı alan ve yapış yapış bir kıvam sunmayan kremler alınabilir. Sivilceli ciltler için sivilce karşıtı özellikte olan güneş kremleri de bulunmaktadır.

Losyon Değil Krem!

Güneş kremi seçimi yaparken karşınıza kremlerle yan yana duran losyonlar çıkabilir. Ancak losyonların etkisi güneş kremine göre daha azdır. Bu yüzden losyon kullanmak yerine krem almalısınız. Kremlerin kıvamı daha yoğun ve bileşenler açısından daha etkilidir.

doğru güneş kremi seçimi

Yüksek Korumaya Sahip Güneş Kremleri

Doğru güneş kremi seçimi yaparken ürünün yüksek koruyuculuk sunmasına dikkat edilmelidir. Bazı kremlerde UVA koruması bulunurken UVB koruması olmayabilir. Bu nedenle krem alırken içerisinde hem UVA hem de UVB koruyucuları bulunan markalar alınmalıdır.

Faktör Seçimi

Güneş kremi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında faktör oranı da bulunuyor. Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF50, SPF30 gibi oranlar güneş kreminin cildimizi güneşin etkilerine karşı ne kadar süre koruduğu ile ilgili bilgiler veriyor. Yani SPF oranı yüksek olan kremler uzun süre güneş ışınlarından koruduğu gibi daha uzun süre güneşte kalmanıza imkan tanıyor. SPF değeri düşük olan kremler ise güneşte kalma sürenizi kısalttığı gibi daha düşük bir koruma sunuyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Bebeklere Rezene Çayı Nasıl Verilmeli?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478