Mutluluk Seviyenizi Yükseltecek 10 Alışkanlık

Mutluluk herkese farklı görünür. Kimisi için kişiliği ile barışık olmak, kimisi için iyi dostlar biriktirmektir. Ya da en derin hayallerin peşinde koşma özgürlüğü… Gerçek mutluluk anlayışınız her ne olursa olsun, daha mutlu ve daha tatmin olmuş bir hayat yaşamak elinizin altında! Peki, mutlu olmanın yolları neler?

1.Gülümseyin!

Mutlu olduğunuzda gülümseme eğilimindesiniz. Ama aslında gülümsemek, iki yönlü bir yol gibidir. Gülümsüyoruz çünkü mutluyuz. Gülümsemek, beynin dopamin salmasına yardımcı olur ve bizi daha da mutlu eder. Bu durum her zaman sahte gülümseme ile dolaşacağınız anlamına gelmez. Ama bir dahaki sefere kendinizi kötü hissettiğinizde gülümsemeyi deneyebilirsiniz!

2.Egzersiz Yapın!

Egzersiz sadece vücudunuz için değildir. Düzenli şekilde egzersiz yapmak, benlik saygısı ve mutluluğu artırırken, aynı zamanda stres ve kaygı durumlarını da ortadan kaldırır. Bu yüzden, mutlu olmanın yolları arasında egzersizi de sayabiliriz.

3.Yeterince Uyuyun

Modern topluma ayak uydurmaya çalıştıkça, artık daha az uyuyoruz. Yetersiz uyku, ruh hali üzerinde olumsuz etkiler bırakabiliyor. Çoğu yetişkinin günlük 7-8 saat kadar uykuya ihtiyacı var. Günlük uyku ihtiyacınızı aldıktan sonra kendinizi gün içinde daha iyi hissedebilirsiniz. Araştırmalara göre, daha az uyuyan insanlar gün boyu daha gergin ve sinirli bir ruh halinde olabiliyor.

4.Minnettar Olun

Minnettar olmak, diğer faydalarının yanı sıra ruh halinize büyük bir destek sağlar. Herhangi bir durumdan dolayı minnettar olduğunuzu içten içe tekrarlamak, umut ve mutluluk duyguları üzerinde oldukça etkilidir.

5.Derin Nefes Alın

Gergin ve sinirli olduğunuzda derin nefes alarak ruh halinizi iyileştirebilirsiniz. Mutlu olmanın yolları arasında bulunan bu madde, stresli ruh halini azaltmaya da yardımcı olur.

6.Mutsuz Anları Kabul Edin

Olumlu bir tutum genellikle iyi bir şeydir. Ancak herkesin başına kötü şeylerin gelmesi de normaldir. Bunlar hayatın bir parçası… Kötü bir haber alırsanız, bir hata yaparsanız veya sadece korku hissederseniz, mutluymuş gibi davranmaya çalışmayın. Mutsuzluk hissini kabul edin ve bir an için bunu deneyimlemenize izin verin. Böylece mutlu zamanların daha özel olduğunu iyi şekilde anlayabilirsiniz.

7.Günlük Tutun

Günlük yazmak zihninizde bulunan düşünceleri düzenlemenin, duyguları kolay şekilde analiz etmenin harika bir yoludur. Ve bunu yapmak için yazar olmanıza da gerek yok! Yalnızca içinizden geçenleri, hayallerinizi, düşüncelerinizi, gün içinde yaşadıklarınızı yazarak mutluluğu elde edebilirsiniz.

8.Doğayı Keşfedin

Mutlu olmanın yolları arasında sayabileceğimiz diğer konu da doğayı keşfetmek! Yeşil ve sakin yerlerde haftada yarım saat ya da daha çok zaman geçirmek, kan basıncını düşürür ve depresyon semptomlarını hafifletir. Ekstra fayda elde etmek için açık havada egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz.

9.Meditasyon Yapın

Uygulayabileceğiniz pek çok meditasyon türü var. Müzik, yürüyüş veya farkındalık meditasyonu ile başlayabilir, mutluluk düzeyinizi artırırken stres seviyenizi düşürebilirsiniz.

10.Hedeflerinizi Yeniden Değerlendirin

İnsanlar değişir, bu yüzden nereye gittiğinizi düşünün ve hala gitmek istediğiniz yerin orası olup olmadığını sorgulayın. Yolunuzu değiştirmenin utanılacak bir tarafı yok! Örneğin, artık sizi yoran hedeflere ulaşmayı bırakabilirsiniz… Belirli periyodlarla hedeflerinizi gözden geçirmeli ve sizi mutsuzluğa sürükleyenleri elemelisiniz. Kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz ve ulaşması kolay olan hedefler belirleyebilirsiniz.

Leave a Comment