Evlenmeden Önce Konuşulması Gereken Konular

evlilikten önce konuşulması gereken konular

Evlilik öncesi dönemde çiftler birbiri ile sık sık konuşuyor olsa da konuşulmayan konular nedeniyle evlilik döneminde sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu nedenle evlenmeden önce konuşulması gereken konular hazırlanarak evliliğe yönelik karşılıklı bilgi alışverişi yapılması gerekiyor. Örneğin evlendikten sonra nerede oturulacağı, kimlerle kalınacağı ya da kadın ve erkeğin çalışması durumunda para yönetiminin nasıl olacağı gibi konuların paylaşılması evlilik sonrası sorunları önlüyor. Sizde evlenmeden önce eş adayına sorulması gereken sorular konusunda sıkıntı yaşıyorsanız işte tavsiyeler…

Mutlu Huzurlu Bir Evlilik İçin Neler Yapılabilir? Tıkla Öğren…

Evlendikten Sonra Para Yönetimi Nasıl Olacak?

Evlendikten sonra kadının çalışıp çalışmayacağı, erkeğin kazandığı parayı nasıl harcamak istediği gibi konular mutlaka konuşulmalıdır. Çünkü evlendikten sonra kadının ihtiyaçları için para istediğinde eşinin ona para vermemesi, borçlar olduğu halde çiftlerin gereksiz harcamalar yapmaları gibi konular sıkça yaşanmaktadır. Özellikle savurgan bir eşle evli olmak gibi sorunlar boşanmaya neden olmaktadır. Evlenmeden önce bilinmesi gerekenler arasında çiftlerin ikisinin de çalışması halinde evdeki para harcama durumu nasıl olacak gibi sorularda sorulmalıdır.

evlilik öncesi görüşmelerde sorulacak sorular
evlilik öncesi görüşmelerde sorulacak sorular

Çocuk İstiyor Musun?

Elbette ki evlendikten sonra çoğu çift bebek sahibi olmak ister. Ancak kadınlarda bebeği sahiplenme dürtüsü yüksek olduğundan dolayı bakım konusunda babadan daha önde olabilir. Evlenmeden önce konuşulması gereken konular arasında bebeğin bakımı da bulunuyor. Damat adayına sorulacak sorular arasında bebek bakımı mutlaka olmalı. Örneğin anne dışarı çıkmak istediğinde bebeği babasına bırakabilecek mi ya da geceleri baba ağlayan bebeğine bakar mı gibi sorular oldukça önemli.

Dini Olarak Nasıl Bir Hayat İstiyorsun?

Din hayatımızın bir parçası ve olmazsa olmazı. Bu nedenle dini alanda yaşanan sorunları önlemek için çiftlerin önceden konuşmalar yapması gerekiyor. Erkeğin tesettürlü bir eş istemesi ve kadının da bu isteğe uyup uymayacağı gibi konular sıkça gündeme geliyor. Örneğin erkeğin namaz kılıp kılmadığı, kadının gece hayatı ya da dışarı hayatının olup olmadığı gibi sorular genellikle dini noktada değerlendirilebiliyor. Evlenmeden önce sorulacak dini sorular hayatın da gidişatını belirleyebiliyor.

evlilikten önce sorulması gereken sorular
evlilikten önce sorulması gereken sorular

Ailenle İlişkimiz Nasıl Olacak?

Ülkemizde genellikle evlenen çiftlerin yaşadığı sorunların başında ailelerle olan sosyal hayat geliyor. Çiftlerden birinin ailesine daha yakın olmak ya da birine sık sık giderken diğerine gitmemek eşleri yıpratıyor. Bu nedenle evlenmeden önce konuşulması gereken konular arasında ailelerle olacak mesafenin ve yakınlığın belirlenmesi gerekiyor. Evlilik döneminde kadın ve ya erkek eşinin ailesini ziyaret etmek istemeyebiliyor. Bütün bu sorunlar ise boşanmaya kadar varıyor.

Evlilikte Özgürlüklerimiz Ne Kadar Olacak?

Belki de çiftler için en önemli soru bu. Çünkü bazı çiftlerin evlilikten beklentisi her zaman ya yana gezmek, konuşmak, film izlemek kısacası birlikte zaman geçirmek üzerine kuruluyor. Ancak evlilikte eşlerin birbirinden ayrı zamanlar geçirmesi de gerekiyor. Eğer eşlerden biri diğerini bu konuda kısıtlamaya başlarsa arada kıskançlıklar olabiliyor. Arkadaşlık ilişkileri istenmeyen bir durum haline gelebiliyor. Bu yüzde evlenmeden önce konuşulması gereken konular arasında eşlerin birbirlerine tanıdıkları özgürlükler konusu oldukça dikkat istiyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

2020 Çanta Trendleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478