Ev Temizliğinde Corona Virüse Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Son zamanlarda ülkemizin ve dünyanın gündemini yoğun bir şekilde işgal eden Corona virüs nedeniyle çeşitli tedbirler almamız gerekiyor. Özellikle temizliğimize dikkat etmemiz gereken bu dönemde yaşadığımız alanların temizliğini de sıklaştırmamız gerekiyor. Ellerimizi yıkadıkça, çevreye karşı izolasyonumuzu gerçekleştirdikçe bu virüse yakalanma ihtimalimiz oldukça azalıyor. Ancak dışarı çıktığımız ya da dışarıdan herhangi bir ürün almak istediğimizde yüzlerce kişinin dokunduğu alanlara dokunmak zorunda kalıyoruz. Evimize geldiğimizde ise lavaboya gidinceye kadar elimizdeki anahtardan dokunduğumuz kapı kollarına kadar her yere dokunuyoruz.

Peki, Corona Virüsü İçin Evde Alınacak Önlemler Nedir?

Corona virüsüne karşı alınacak önlemler devletimiz ve sağlık kuruluşları tarafından sıkça duyuruluyor. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da pek çok kişi bu konu ile ilgili açıklamalar yapabiliyor. Dışarıda maske takmamız, ellerimiz ile dokunduğumuz alanlara dikkat etmemiz, ellerimizi sık sık yıkamamız alınacak tedbirler arasında bulunuyor. Hayatımızı devam ettirdiğimiz yerlerden olan evlerimiz ise dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korumamız gereken en önemli alanlardan biri oluyor. Bu yüzden Corona virüse karşı evde alınacak önlemler konusunda bilinçlenmemiz gerekiyor.

  • Kapı Kolları ve Anahtarlar

Dışarından geldiğimizde dokunduğumuz alanların başında kapı kolları geliyor. Kapıları açarken kullandığımız anahtarlarda ellerimizi yıkamadan önce kullandığımız araçlardan biri olduğu içi onları da temizlememiz gerekiyor. Corona virüsten korunmak için gün içerisinde mümkün olduğunca kapı kollarını ve anahtarlarımızı temizlememiz gerekiyor. Çamaşır suyunun temizleyici olduğu konusunda yapılan açıklamalar doğrultusunda su ve çamaşır suyu karışımı hazırlanarak kapı kollarının bu karışım ile silinmesi gerekiyor. Günde en az 2 kere silinmesi gereken kapı kolları içerisine evlerin dış kapısı ve odaların kapısı bulunuyor.

Anahtarların da eve gelindiğinde çamaşır suyu ve su karışımının içerisine koyularak yıkanması gerekiyor. Eğer kapı kolları ve anahtarlar sık sık kullanılıyorsa dezenfekte ilaçları ile kapı kolları ve anahtarlar temizlenebiliyor.

  • Havalandırma

Odaların düzenli olarak havalandırılması içerideki havanın değişmesini ve temiz havanın içeri girmesini sağlıyor. Mikrobun yayılımını azaltan bu durum sayesinde Corona virüs tehlikesi de bir nebze olsun uzaklaştırılmış oluyor. Virüs havasız kalan ortamlarda daha sık yayıldığından dolayı evleri günlük en az 5 kere havalandırmak gerekiyor.

  • Ortak Kullanım Alanları

Evlerde ortak kullanım alanı olan tuvalet, banyo, mutfak gibi alanların daha sık temizlenmesi ve havalandırılması gerekiyor. Özellikle tuvalet ve banyo gibi noktalarda eller yıkandığı için virüsün yayılacağı mekânlar olabiliyor. Buralarda çamaşır suyu ve diğer deterjanlar ile günlük temizlik yapılması gerekiyor. Oturma odası ya da salon dediğimiz kısımlarında bol bol havalandırılarak haftada iki kere temizlenmesi gerekiyor.

  • Kıyafetler Yıkanmalı

Corona virüs önlemleri içerisinde alınması gereken tedbirlerin başında kıyafetlerin temizliği geliyor. Bilindiği gibi bu virüs saatlerce kumaş noktalarda yaşayabiliyor. Bu nedenle dışarından gelen kişilerin kıyafetlerini değiştirerek bu kıyafetleri 60- 90 derece aralığında yıkaması gerekiyor.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Kız Kıza Lezzetler: Fırında Lüfer Tarifi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478