Dar Oda Dekorasyonu Yapmanın 6 Sırrı

Dar bir odanız var ve dekore ederken eşyalarınızın sığmaması büyük bir sorun değil mi? Sürekli dağınık görünen dar odaların nasıl dekore edileceğini mi düşünüyorsunuz? Emin olun bu sorunları evi dar olan herkes yaşıyor. Dar oda dekorasyonu konusunda günümüzde uygulanan akımların başında minimalist dizayn geliyor. Yani her şeyin sade olması ve fazla olmaması gerekiyor. Karışık desenler, her yere dizilmiş aksesuarlar yerine daha sade bir oda hazırladığınızda dar odalar bile size çok geniş bir mekan gibi görünebiliyor.

Dar Oda Dekorasyon Fikirleri

1.Fazlalıklardan Kurtulun!

Eşyalarınızı kalabalık hale getirdiğinizde odanızın içerisinde yer bulma sorunu yaşamaya başlarsınız. Bu nedenle fazla olan eşyalarınızdan kurtulmayı deneyin. Fazla olan eşyalarınızın başında ise her yere dizilmiş aksesuarlar, orta sehpa dediğimiz alanlar ve gereksiz olan koltuk, sandalye gibi ürünler geliyor. Ne kadar az eşyanız olursa o kadar fazla alan elde edersiniz. Dar oda dekorasyon fikirleri uygularken mümkün olduğunca kullanacağınız kadar eşyayı bu odada bulundurun.

2.Açık Renkler Kullanın!

Eşyalarınızı seçerken mümkün olduğunca açık renkler kullanmanız dar olan alanı daha da geniş gösterecektir. Eşyalarınızı koyu ve ya karışık renk tonlarından oluşmuş şekilde seçerseniz odanız küçüldükçe küçülür. Küçük oda dekorasyonu yaparken seçeceğiniz koltuk takımının her yerinde farklı desenlerin olması ya da halınızın çok karışık desenler oluşturması odayı küçük gösterecektir.

küçük-mutfak-dekorasyonu
küçük-mutfak-dekorasyonu

3.Depolama Alanları Oluşturun!

Dar odaların dekorasyonu yapılırken depolama alanı oluşturmak hayatınızı kurtaracak bir detaydır. Fazla olan eşyalarınızı bu alanlara düzenli bir şekilde yerleştirdiğinizde dar olan odanızda geniş yerler açabilirsiniz. Duvarın tamamını kaplayan bir kitaplık ve ya fonksiyonel olarak hazırlanmış eşyalar mekanınızı daha geniş gösterecektir.

4.Fonksiyonel Eşyalar Alın!

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları arasında fonksiyonel eşyalar seçmek yatıyor. Katlanabilir masalar, açılıp kapanabilen yataklar ve daha pek çok ürünle odanızı geniş bir hale getirebilirsiniz. Özellikle ince uzun genç odası dekorasyonu yaparken bu alanların bulunması odadan yüksek verim almayı sağlayacaktır. Genç odalarında eşyaların mümkün olduğunca az yer kaplayan modellerden seçilmesi de ortamı verimli kullanmaya yardımcı olacaktır.

dar oda nasıl dekore edilir
dar oda nasıl dekore edilir

5.Aydınlık Alanlar Oluşturun!

Küçük ev dekorasyonu yaparken aydınlık alanlar oluşturmak her zaman için ortamı daha ferah gösteren detaylardandır. Camların bulunduğu kısım eşyalarla doldurulmamalı ve açık bırakılmalıdır. Işıklandırma sistemi seçilirken eşyaların çok olduğu alanlar daha fazla aydınlatılmalıdır. Ne kadar doğru ışıklandırma yapılırken dar alanlar o kadar güzel dekore edilebilir.

6.Küçük Eşyalar Alın!

Dar bir odanız varsa bu odayı dekore ederken en minik eşyaları seçmeye çalışın. Bir koltuk takımı alacaksanız geniş modeller yerine köşe takımı gibi modeller seçebilirsiniz. Dar oda dekorasyonu hazırlarken eşyalarınızı kullanacağınız kadar seçmenizde de fayda var. Eğer evde iki kişiyseniz 4 kişilik bir yemek odası takımı almanız daha mantıklıdır. Ancak 6 kişilik bir yemek masası alırsanız dar olan alanlarınızı gereksiz yere tıkamış olursunuz.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Yemekler Yapmanın İpuçları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478