Home Office Çalışanlara Tavsiyeler

home office çalışmak

Evlerimize kapandığımız şu günlerde home office çalışmak oldukça zor ve bir o kadar da dikkat isteyen konuların başında geliyor. Rahat kıyafetler giymenin verdiği konfor ve sürekli açık olan mutfak ile evde çalışmak hayal olabiliyor. Özellikle bütün işlerini evden ve internet üzerinden gerçekleştirenler için aynı verimliliği sağlamak mümkün olmayabiliyor. Home office çalışanlara tavsiyeler ise hem evdeki hayatı hem de çalışma performansını olumlu yönde etkiliyor.

Peki, Başarılı Bir Home Office Çalışması İçin Neler Yapılmalı?

1.Özel Çalışma Alanı Belirlemek

İş hayatımızda kullandığımız odalar ya da ofisler bize çalışmamız gerektiğini hatırlatan özel alanlardır. Ancak evimizde bu tür ortamlar bulmamız oldukça zor olabiliyor. Eğer home office çalışmayı düşünüyorsanız kendinize ait bir çalışma alanı oluşturmanız gerekiyor. Bu alan içerisinde sadece işlerinizi yürütmeniz ve yemek yeme, telefon görüşmeleri yapma gibi mola aktivitelerini farklı alanlarda gerçekleştirmeniz gerekiyor. Özel çalışma alanınız içerisinde ise ısı, ışık ve alan genişliği gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

home-office
home-office

2.İş Saatleri Oluşturmak

Evden çalışanlar için tavsiyeler arasında belki de en önemlisi iş saatlerini belirlemek oluyor. Nasıl ki iş yerinizde ufak molalar vererek çalışıyorsanız evinizde de bunun için molalar vermeniz gerekiyor. Hiç mola vermeden saatlerce çalışacağınızı düşünüyorsanız aldanırsınız. Çünkü ev içerisinde saatlerce kapalı bir yerde çalışmak bir süre sonra saatlerce mola verme ihtiyacı hissetmenize neden olabilir.

3.Çalışma Ritüellerinize Devam Edin!

Ofisinizde ya da çalıştığınız yerde her sabah saat 09:00 gibi çay içme alışkanlığınız varsa buna devam edin. Bir anda iş hayatınızdaki alışkanlıkları bıraktığınızda evinizin konforuna kendinizi alıştırıp çalışmayı aksatabilirsiniz. Örneğin ofisinizde işlerinize ara verdiğinizde kendinizi ödüllendirmek adına müzik dinliyorsanız bu alışkanlığı sürdürün ki iş hayatınızı hatırlayın.

4.Eksiksiz Bir Ortam Hazırlayın

Çalışmalarınıza evden devam etmek zorunda kalmışsanız mutlaka kendinize bir ofis konforu oluşturmanız gerekir. Eksikleriniz varsa ya da internet gibi olmazsa olmaz bir imkanınız yoksa home office çalışmak sizin için sıkıcı ve uğraştırıcı bir hal alacaktır. Evraklarınız, kaleminiz, notlarınız ve daha pek çok detayı yanınıza alarak çalışmaya başlamanızda fayda var.

home-office-çalışanlara-tavsiyeler
home-office-çalışanlara-tavsiyeler

5.Sosyal Hayatınızı Unutmayın!

Evler sosyal hayatın bir parçasıdır. Bu nedenle sosyal hayatın devam edeceği alanlarda sürekli iş hayatına odaklanmak bir süre sonra stres yaşamanıza neden olabilir. Home office çalışanlara öneriler içerisinde sosyallik en önemli çıkış yolunuz olacaktır. İşinizi bitirdiğinizde evinizin bir köşesinde kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir ve uzanıp sosyal medyada gezinebilirsiniz.

6.Home Office Çalışma Zamanlarınızı Kısıtlayın!

Home office çalışacaklara altın tavsiyeler arasında bulunan zaman kısıtlaması çok önemli bir detay olduğu gibi çoğu zaman atlanan durumlardandır. Çoğu kişi evde olduğu için çok fazla çalışacak zamanı olduğunu düşünür. Oysaki evde çalışmak için oluşturulan zaman çok değildir. Örneğin halledilmesi gereken birçok işi olan home office çalışanı bu işleri zaman var diye erteleyebilir. Ev hayatı bu ertelemeleri kaldırmayacaktır. Bu nedenle çalışma saatlerini sınırlayarak belirli düzenlemeler yapmak evde çalışmayı kolay hale getirecektir.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Diyet Yapmadan Sağlıklı Beslenme Önerileri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478