Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı son derece sorumluluk isteyen bir iştir. Kedileri seviyor olabilirsiniz. Hangimiz minicik gözleriyle bize bakan ve kendini bize sevdirmeye çalışan yavru bir kedi görünce kayıtsız kalabiliyoruz? Hemen hemen hiçbirimiz ama bununda bir bedeli var elbette. Bu yola çıkmadan önce iyi düşünerek hareket etmelisiniz.

Bir kedi ile yaşamaya karar verme fikri, size belki en başında zor gelebilir yada gelmiştir; fakat şuan buradaysanız ve bu yazımızı okuyorsanız belli ki bu mutluluğa kavuşmuşsunuz.

Artık hazır olun; yeni ev arkadaşınız bundan sonra her sabah, minicik patileri ile sizi öpücüklere boğarak size muhteşem bir “Günaydın!” diyebilir. Ya da her sabah tüm sevimliliğini takınıp, kendini size dakikalarca sevdirebilir. Hele birde; onu yavruyken sahiplendiyseniz, aranızda oluşacak muhteşem bağ zamanla sizi bile büyüleyecek.
Gelin, şimdi vakit kaybetmeden yavru kedi bakımı nasıl olmalı, yavru kedi bakımı yaparken nelere dikkat edilmeli beraberce bir inceleyelim.

Yavru Kedi Bakımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk 4 hafta, onun gözleri sizsiniz!

Evet, yanlış okumadınız. Yavru kedilerin görme duyuları, doğduktan sonra tam 4 hafta içerisinde gelişiyor. İşte bu süreçte minik dostunuz için yapmanız gereken en önemli şey; onu her tehlikeye karşı korumak, adeta onun gözleri olmak.

Mamasını hemen değiştirmeyin…

Kedinizi sahiplendikten sonra, kedinizin size alışması için zamana ihtiyacı olabilir. İşte bu süreçte, size düşen en önemli şey; ona aslında yeni evinde çok mutlu olacağını ve güvende olduğunu hissettirmektir. Bizim ise bu noktada size tavsiyemiz; kediniz hangi mamayı yiyorsa, ona bir süre daha aynı mamayı vermeye devam etmeniz. Hem böylece minik dostunuz bu süreçte sadece size odaklanabilir, bir de yeni mamasına alışmaya çaba harcamaz.

Veterinerinize karar verin

Minik dostunuzun, doğduğu andan itibaren düzenli olarak ziyaret ettiği bir veterineri olması, sizin kediniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için de oldukça önemlidir. Doğumdan itibaren birçok aşı vurulması gereken minik dostunuz, bu sayede daha da sağlıklı olarak büyüyebilecektir.
Unutmadan söylemekte fayda var ki; her canlının yavrusu gibi kedilerde uyuyarak büyümektedirler. İşte bu sebeple size tavsiyemiz; minik dostunuz eve henüz gelmeden evde, ona rahat edebileceği küçükte olsa bir dinlenme alanı oluşturmanız…

Leave a Comment