Tarçın yağının faydaları nelerdir?

Tarçın yağının faydaları nelerdir?

 

Tarçın defnegiller familyasından gelen bir Güney Asya baharatıdır. Ağaç kabuklarından oluşan bu muhteşem baharat, sağlığa da son derece faydalıdır.

Tarçın yağı ise; bünyesinde sinnamik, aldehit ve öjenol maddelerini bulunduran hoş kokulu bir bitki yağıdır. Tarçın yağının faydalarını kısaca özetlemek gerekirse;

  1. Beyin fonksiyonlarına iyi gelir.

Tarçın yağı, beyin fonksiyonlarının işlevini yerine getirmede son derece önemlidir. Tarçın yağı ayrıca; strese, kaygıya ve  hafıza kaybıyla mücadeleye de destek sunmaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki; tarçın yağı koklamak son derece olumlu bilişsel etkilere sebep olmaktadır..

 

  1. Kan dolaşımını arttırır.

 

Tarçın yağı, kanı inceltici etki sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır. Daha hızlı kan dolaşımı; ağrılarda ciddi oranda azalma ve daha çok oksijenasyon anlamına gelmektedir. Tarçın yağının kan dolaşımını arttırma özelliği ise; kalp krizini önlemede son derece önemlidir.

  1. Üst solunum yollarına iyi gelir

Tarçın yağı; grip, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Tarçın yağından birkaç damla solumak ise; solunum yolu hastalıkların seyrini olumlu olarak etkilemektedir. Ayrıca tarçın yağı; solunum yolunda oluşan mantarlarını da öldürmektedir.

  1. Ağrıları hafifletir

Tarçın yağı; ağrılı veya sert kasların ve eklemlerin ağrısını gidermek için kullanılır. Ayrıca tarçın yağı insanı rahatlatır, vücutta hissedilen basınç ve ağrıyı azaltır. İşte tarçın yağı bu yönüyle de; migren v.b. biçimdeki ağrıların da hafifletilmesinde kullanılmaktadır.

 

0 0 0 0 0 1
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Selülit Nedir? Neden Olur?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478