güvenli online alışveriş siteleri

Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüzde çoğu insan internet üzerinden alışveriş yapıyor. İnternette daha fazla ürün çeşidinin olması ve uygun fiyatlar sunması ise müşterileri cezbedebiliyor. Ayrıca zaman zaman düzenlenen kampanyalar sayesinde çok pahalı olan ürünler bile oldukça ucuz denecek fiyatlara alınabiliyor. İnternetten yapılan alışverişin arttığı şu günlerde ise güvenli online alışveriş sitesi bulmak oldukça zorlaşabiliyor. Hem güvenli hem de uygun fiyatlı sitelerden alışveriş yapmak için sanal alışveriş yapan kişilerin dikkatli olması gerekiyor.

Virüs Programı Bulundurmak

Online alışveriş yapmadan önce bilgisayarınızda ya da telefonunuzda güvenliği sağlayacak bir yazılıma sahip olmanız gerekiyor. Bu yazılımlar güvensiz buldukları siteleri size kısa sürede haber verdiği gibi cihazınızın içerisinde kayıtlı olan bilgilerin erişimi noktasında da sizi koruyor.

online-alisveris
online-alisveris

Sadece Kişisel Cihazlarınızı Kullanın!

Güvenli online alışveriş yapabilmek için farklı kişilere ait cihazlar kullanmayın. Kendi telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden alışveriş yapmaya çalışın. Bu sayede bilgilerinizi sadece kendi cihazlarınızda bulundurmuş olursunuz.

Güvenli Ödeme Sistemlerini Kullanın!

Ülkemizde internet üzerinden yapılan işlemlerde kullanabilmek adına çeşitli ödeme sistemleri bulunuyor. Bu ödeme sistemlerine internet alışverişinde kullanacağınız kartları kayıt ederek size verilen tek kullanımlık numaralar üzerinden alışveriş yapabiliyorsunuz. Yani kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizi hiçbir siteye vermek zorunda kalmıyorsunuz. BKM Ekspress bu hizmeti sunan onaylı aracı kurumlardan biri.

Alışveriş İçin Bir Kartınız Olsun!

Güvenilir online alışveriş yapabilmek için sadece bir kart belirleyin. Bu kartın içerisinde ise alışveriş yapabileceğiniz tutar kadar ücret olmasına dikkat edin. Birçok kart kullanmanız halinde bilgileriniz daha kolay yayılacaktır. Ancak tek kart kullanmanız en azından sizi bu durumdan kurtarabilir.

online-alisveris-siteleri
online-alisveris-siteleri

SMS Onaylı Kart Kullanın!

Online alışverişte dolandırılmamak için ödeme yapacağınız karta SMS onayı gibi güvenlik uygulamaları ekleyin. İnternette yapılan alışverişlerde haberiniz olsun olmasın size bir SMS ile kod gelecektir. Bu kodu sisteme girmeniz halinde alışverişiniz gerçekleşir. Günümüzde pek çok banka bu hizmeti veriyor ancak kişilerin bu onayı aktif hale getirmesi de gerekebiliyor.

Güvenli Online Alışveriş Siteleri Nasıl Bulunur?

  • Banka işlemleri için sürekli olarak bankanızın kendi internet sitesine bağlanmaya çalışın.
  • Site isimlerini dikkatli bir şekilde okuyun ve harf eklemesi, noktalama işareti, com-net gibi uzantılara karşı tedbirli olun. Güvenli olduğunuz düşündüğünüz sitelerin adlarında yapılacak ufak değişiklikler ile güvensiz sitelere yönlendirilebilirsiniz.
  • Güvenilir online alışveriş siteleri genellikle HTTPS şeklinde başlar. Ayrıca site içerisinde SSL güvenlik sertifikasına sahip olduğuna dair ufak bir amblem bulunur.
  • Güvenli online alışveriş yapabilmek için adı duyulmuş ve sizin de içten içe güven duyduğunuz firmaların sitelerine yönelin.
  • Siteler hakkında internet üzerinde yapılan yorumları okuyun.
  • Güven duymadığınız siteler için kapıda ödeme seçeneğinin olup olmadığına bakın.
  • Gerçek online alışveriş siteleri her zaman için bilgilerini vermeyi seçerler. Siteye ait iletişim bilgileri ve numaralar varsa bu siteleri tercih edin.

Leave a Comment