Evde Doğal Diş Beyazlatma

doğal diş beyazlatma

Evde kaldığımız günlerde dişlerimizi nasıl beyazlatacağımız da aklımıza takılan konulardan biri oluyor. Diş doktoruna gidememek ve dişlerde oluşan lekelerin giderilmesini sağlamak için evde doğal diş beyazlatma yöntemleri kullanılabiliyor. Dişlerinizin renginin eskisi gibi beyaz olmadığını düşünüyorsanız evde doğal ürünlerle karışımlar hazırlayabilir ve diş macunlarından daha etkili macunlar elde edebilirsiniz.

Limon ve Karbonat

Dişlerdeki sarı renk tonunu ve lekeleri gidermenin en etkili yolu limon ve karbonat karışımı olacaktır. Diş beyazlatma yöntemleri arasında sıkça kullanılan limon ve karbonat kürü için şu malzemeleri kullanabilirsiniz:

  • Bir çay kaşığı karbonat
  • 10 damla kadar limon suyu

Az miktardaki karbonatın içerisine limon suyunu damlatın. Macun kıvamına gelen bu karışımı diş fırçanıza sürün ve dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Diş fırçalamanın sonunda dişlerinizde büyük bir değişim fark edeceksiniz. Haftada bir iki kere bu yöntemi kullanarak doğal diş beyazlatma çalışması yapabilirsiniz.

diş beyazlatma yöntemleri
diş beyazlatma yöntemleri

Hidrojen Peroksit

Dişlerde etkili bir beyazlatma olsun istiyorsanız hidrojen peroksit ve karbonat karışımından faydalanabilirsiniz. Dünya çapında kullanılan diş beyazlatma teknikleri içerisinde yer alan hidrojen peroksit uygulaması için şunları yapmalısınız:

  • 2 tatlı kaşığı kadar hidrojen peroksit
  • 3 tatlı kaşığı kadar karbonat

Hidrojen peroksit ile karbonatı karıştırarak macun kıvamına getirin ve dişlerinize iyice sürün. 2-3 dakika kadar bekleterek ağzınızı iyice çalkalayarak durulayın. Hidrojen peroksiti eczanelerde bulabilirsiniz. Ayrıca karbonat ve hidrojen peroksitli bu karışıma bir tutam tuz da ekleyebilirsiniz.

Tuz

En etkili diş beyazlatma yöntemi nedir diye soranlar için her zaman bulunacak maddelerden biri olan tuz imdada yetişiyor. Tuzu diş fırçanızla bandırarak alabilir ve aynen diş macunu sürer gibi dişlerinizi ovalayabilirsiniz. Tuzun içerisindeki antioksidan maddeler sayesinde herhangi bir diş lekesi kalmayacağı gibi ağız ve dişlerdeki zararlı bakteriler de ortadan kalkacaktır.

diş beyazlatma
diş beyazlatma

Muz Kabuğu

Magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan muz kabuğu dişler için kullanılabilecek evde doğal diş beyazlatma ürünleri arasında yer alıyor. Muz kabuklarını önceden fırçaladığınız dişlerinize iyice sürün. Daha sonra macunsuz bir diş fırçası ile dişlerinizi ovalayın ve ağzınızı durulayın. Bu işlemin sonunda dişlerin ihtiyacı olan potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi maddeler dişe nüfuz edecektir. Düzenli bakım ile dişleriniz her zamankinden daha beyaz hale gelebilir.

Adaçayı ve Tarçın

Doğal diş beyazlatma yöntemleri içerisinde yer alan adaçayı, tarçın ve karbonat üçlüsü en kısa sürede dişlerinizi beyazlatacak ürünlerdendir. Bir hafta gibi bir süre içerisinde dişlerinizde aradığınız beyazlığı sunacak olan bu karışım için;

  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı adaçayı

Bütün malzemeleri minik bir kabın ve ya kasenin içerisinde karıştırın. Diş fırçanıza bu karışımdan banarak dişlerinizi iyice ovalayın. Eğer toz haldeki bu karışımı diş fırçanızla alamıyorsanız fırçanızı hafif şekilde ıslatın. Her akşam bu karışımı denemeniz halinde bir haftanın sonunda dişlerinizde gözle görülür beyazlama olacaktır.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Sezonun Gözdesi Marin Modası

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478