Erkekler Neden Aldatır?

İster sevgililik döneminde ister evlilik hayatında olsun kadın erkek herkesi inciten durumlardan olan aldatma vakaları son zamanlarda ilişkilere büyük zarar veriyor. Aldatanın neden aldattığı konusu ise akla takılan ilk soru oluyor. Sevgiliniz ya da eşiniz sizi başka bir kadınla aldatıyor mu, aldatıyorsa bunu neden yapıyor diye düşünüyorsanız erkekler neden aldatır sorusunun psikolojik temellerine bakmanız gerekiyor. Çünkü erkeklerin büyük bir kısmı psikolojik sorunlar nedeniyle eşini ve ya sevgilisini aldatıyor.

1- İlgi İsteği

Erkekler için ilgi görmek ve bir kadının onu anladığını göstermesi oldukça önemlidir. Eşinden ve ya sevgilisinden ilgi görmeyen ve ya gördüğü ilgiyi yetersiz bulan erkekler genellikle aldatma yolunu seçmektedir. Çocukluk döneminde aşırı ilgisizlik ya da normalin üzerinde ilgi gören erkeklerde de ilgi isteği oluşabilmektedir.

2- Takdir Edilmeme

Erkekler kendilerini takdir eden ve gayretlerini gören kadınlara ayrı bir ilgi duyarlar. Özellikle sevgililik ve evlilik döneminde çalışması, yorgunlukları ya da yapmaya çalıştıkları fark edilmeyen erkekler aldatma yolunu seçecektir. Erkeklerin aldatma nedenleri arasında bulunan bu özellik tatminsizlik olarak da açıklanabilir. Duygusal açıdan tatmin edilmeyen erkeklerde tatmin duygusunu doyuran kişiye yönelme oldukça çabuk gerçekleşecektir.

3- Uzun Süre Ayrı Kalmak

Evli erkekler neden eşini aldatır sorusunun cevabı uzun süre yaşanan ayrılıklar olabilir. Günlerce kavgalı bir şekilde kalmak, dokunma- öpme gibi temaslardan uzak durmak aldatmanın başlıca nedenleri olarak görülebilir. Özellikle ayrılmaya karar verilen evliliklerde erkekler için şefkatli kollarını açan kadınlar daha cazip gelebilmektedir.

4- Fazla Fedakarlık

Hayat şartları ve sevgi gibi nedenlerden dolayı eşinize ve ya sevgilinize gerekenden daha fazla değer vermeniz halinde sizi aldatma isteği duyabilir. Fazla fedakarlık yapılmış ve fazla sevgi görmüş erkekler kendilerini borçlu gibi hissetmeye ve ne yaparsa yapsın o borcu ödeyemeyecekmiş gibi hissetmeye neden olur. Erkekler ise bu duyguların kıskacında kalmışçasına aldatma ve özgürlük arama yolunu seçebilir.

5- Aşk / Sevgi / Saygı Bitmesi

İnsanlar bazı duygulara sahip oldukları müddetçe bir arada yaşayabilirler. Evlilik ve sevgililik döneminde de aşk- sevgi ve saygı üçlemesinin bitmesi halinde erkekler aldatma yolunu seçecektir. Erkekler neden aldatır diye düşünüldüğünde en makul gerekçeli nedenlerden biri budur. Saygının bittiği ve her gün saygısız davranışların görüldüğü ilişkilerde erkek bir an önce çekip gitmek isteyecektir.

6- Cinsel Nedenler

Bazı erkekler seks hayatında mutlu olamadıklarından dolayı aldatma yolunu seçebilirler. Kadının ilgisiz oluşu, eşinin isteklerine uygun cevaplar vermeyişi ve sürekli reddedişi gibi nedenler erkeğin aldatma nedenleri arasında bulunabilir.

7- Arkadaş Çevresi

‘’Üzüm üzüme baka baka kararır.’’ atasözünde de olduğu gibi insanlarda çevrelerinden etkilenirler. Erkek neden aldatır diye düşünürken çevresindeki insanların hayatlarına da bakmak gerekir. Bir erkeğin çevresinde eşini ve sevgilisini aldatan arkadaşlar varsa aldatma olayı kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Leave a Comment