Kabaran Kek Yapmak İçin 5 Öneri

kekin kabarması için

Her evin vazgeçilmez tatlarından biri olan kekler beş çaylarının, pikniklerin ve daha pek çok özel zamanın kurtarıcısı oluyor. Evde şöyle çayımın yanında bir şeyler olsun dediğinizde ya da çocuğunuza vitamin deposu bir atıştırmalık hazırlamak istediğinizde kek tariflerinin başına geçiyor olabilirsiniz. Bin bir hünerle, özene bezene yaptığınız kekiniz fırından çıktığında sönmüş ve içi hamurlaşmış kalıyorsa üzülmeyin. Kekin kabarması için deneyeceğiniz püf noktaları ile pamuk gibi ve görüntüsü ile herkesin beğeneceği enfes kekler hazırlayabilirsiniz.

1. Oda Isısına Dikkat!

Kek hazırlarken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kek malzemeleri olacaktır. Kekinizin malzemeleri eğer buzdolabındaysa çıkarın ve ılımasını bekleyin. Ayrıca un, kabartma tozu gibi ürünleri buzdolabına koyuyorsanız çıkardığınızda kullanırken elekten geçirin. Çünkü buzdolabında kalan ürünler bir süre sonra topaklanabilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kek malzemelerinin tarihidir. Bazen tarihi geçmiş ürünler ya da uzun süre ağzı açık beklemiş olan malzemeler kabaran kek yapmak için uygun değildir.

kabaran kek nasıl yapılır
kabaran kek nasıl yapılır

2. Şeker ve Yumurtayı İyi Çırpın!

Kek nasıl kabarır diye merak edenler için denenecek bir diğer yol ise şeker ve yumurtayı iyice çırpmak olacaktır. Şeker ve yumurtayı çırparken mikserinizi önce düşük ayarda çalıştırın. Çünkü mikserinizi yüksek ayarda çalıştırdığınızda yumurta ve şeker köpürmeyecek ve daha ince bir keke neden olacaktır.

Kekin kabarması için yumurta şeker karışımının beyaz renkte ve köpük köpük olması gerekir. yavaş ayarda 4-8 dakika arası çırptığınızda kek hamurunuz için muhteşem kabartıda bir karışım elde edebilirsiniz. Diğer malzemeleri eklediğinizde de yavaş ayarda karıştırmaya özen gösterin.

3. Malzemeleri Eklerken Yavaş Olun!

Hızlıca bir kek yapayım da misafirlerime yetişsin diyebilirsiniz. Ancak kek yapmak sandığınız gibi hızlı bir iş değildir. Bu yüzden kekin kabarması için ne yapılmalı dediğinizde dikkat edeceğiniz bir diğer nokta malzemelerinizi yavaş eklemek olacaktır. Aynı anda hem sütü hem de zeytinyağını ekleyip hemen ardından mikserinizi yüksek ayarda çalıştırarak kekinizin sönükleşmesine neden olursunuz. Mümkün olduğunca malzemeleri tek tek ekleyin ve yavaş yavaş karıştırın.

keki kabartmak için ne yapılır
keki kabartmak için ne yapılır

4. Unu Doğru Ayarlayın!

Çoğu zaman keki yumuşak yapabilmek için un miktarının az koyulması gerektiği söylenir. Kekiniz ne kadar yumuşak ve kabarık olursa o kadar güzel olacağı düşüncesi sizde de olabilir. Ancak bu düşünce yanlıştır. Kekinizi kabartmak ve yumuşak olmasını sağlamak istiyorsanız tarifinizdeki un miktarını aynen eklemelisiniz. Hatta bazı un markalarının kalitesinin farklı olmasından dolayı tariftekinden bir iki parmak daha fazla un eklemek de gerekebilir. Unu az olan kekler söner ve içi hamur gibi kalır.

5. Kabartan Malzemeler Ekleyin!

Kekinizi ne yaparsanız yapın kabartamıyorsanız şunları da tarife ekleyebilirsiniz:

  • Bir şişe ve ya yarım şişe soda
  • Bir çay kaşığının yarısı kadar karbonat
  • Bir paket daha kabartma tozu
  • Birkaç damla limon suyu

Kabaran kek yapmak için bu malzemelerden herhangi birini eklediğinizde tarifiniz istediğiniz gibi kabarabilir. Ancak soda eklediğinizde bir miktar daha un eklemeyi unutmamalısınız.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Abiye Elbiseler İle Göz Kamaştırın!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478